Anikó tojáshéj áttöréses videója óta tervezem kipróbálni a dolgot. :) Mivel arra gondoltam, hogy a libatojással talán könnyebb dolgozni a héj vastagsága miatt, így nem kevés ügynöki munkának köszönhetően (sajnos a liba- és kacsatojás piacon, üzletben nem vásárolható) sikerült is beszereznem pár darabot. A sikeres csipkézés után tavaszi virágos köntöst is kaptak.
Szükséges anyagok, eszközök:
- libatojás
- gravírozó gép
- apró virágmintás szalvéta, vagy papírzsebkendő
- alapozó festék
- fehér üvegfesték kontúr
- decoupage ragasztó
- fényes lakk
- olló
- ecset
- szivacskocka
- ceruza
(- védőszemüveg)
Húsvéti tojás elkészítése:
A tojások két végére a kúpos fejű gravírozó fejjel apró lyukakat készítettem és ezen keresztül kifújtam a belsejét. Utána vízzel átöblítettem többször a belsejét és pár órára félretettem őket száradni.
Ceruzávgal megrajzoltam a héjra a mintát. Figyeljünk arra, hogy mindkét oldalon szimmetrikus legyen és egyvonalba essen. Ha elrontottuk, sebaj, lehet radírozni, de csak óvatosan!
Utána a gravírozóval óvatosan áttörtem a minta közepét és onnan kezdtem szélesíteni az előrajzolt mintának megfelelően. A sarkok kialakításánál a fej hegyét használtam. A gravírozót tartsuk a tojás héján az adott pontra merőlegesen, és lassan, türelmesen kezdjük el fúrni. A fúrás hangja megváltozik, mikor már kezd vékonyodni a héj, így innentől még figyelmesebben dolgozzunk, nehogy összetörjön a tojás.
Tanulva a korábbi üvegcsiszolásos tapasztalataimból, én ehhez a művelethez védőszemüveget használtam.
Mikor végeztem a lyuggatással, körömreszelővel távolítottam el a belső hártyát a lyukak széleiről.
Ezután lemostam a tojásról a maradék ceruzanyomokat és száradás után szivacskockával lepamacsoltam alapozó festékkel.
Amíg az alapozó festék száradt, addig kerestem a szalvétáimból olyat, melynek mintája megfelelt a tojás méretéhez és formájához. Sokáig gondolkoztam egy fekete-fehér mintán, de végül a gyöngyvirágos mellett maradtam. :)
A tojást lekentem decoupage ragasztóval. A kivágott szalvéta minta legfelső rétegét ráhelyeztem a tojásra, majd a tetejét is átkentem ragasztóval.
Üres pilleflakonból és egyéb (hiretelen a kezem ügyébe eső :)) magasabb tárgyakból és fapálcikából készítettem neki állványt, hogy száradás közben ne ragadjon bele semmibe. Végül nem csak száradni tettem fel, hanem ezután így is dolgoztam tovább a tojáson.
A minta száradása után fehér üvegfesték kontúrral körberajzoltam a lyukak szélét, majd a közöttük levő részre szarkalábakat és pöttyöket készítettem.
Ez egy jó kis kontúrozási gyakorlatnak és türelem játéknak is megfelel. :)
Miután teljesen megszáradt a kontúr, ugyanígy, az állványon átkentem őket 2 rétegben a fényes lakkal.
A másik tojásnak pöttyös mintázata lett és ibolyás szalvéta került rá. Maga a minta jóval nagyobb volt, mint a tojás felülete, így a minta kivágását a tojás méretéhez igazítottam.
A tojások végeire tehetünk gyöngyöt, gyöngykupakot és fűzhetünk bele zsínórt, szalagot is, hogy felakasztható legyen.
Kellemes időtöltést a húsvéti tojás elkészítéséhez!
Készítette:
Barkó Rózsa
rozsa@kreativvagyok.hu