Ez az üveg mindenféle tervezés és előkészületek nélkül készült. Egy kedves ismerősömnek volt születésnapja a közelmúltban. Már régóta valami jó ajándék ötlet után kutattam, mikor Limara pékségében megláttam a levendula szirup elkészítésének leírását. Mivel az ismerősöm kedvence a levendula, egyből tudtam, hogy lesz a megfelelő, saját kezűleg készített ajándék. Meg is főztem a szirupot és miközben hűlt, döbbentem rá, hogy ok, de mibe fogom beletenni? Egy pillepalackban mégsem adhatom át. Így feltúrtam a "majd jó lesz még valamire..." üvegeimet és megtaláltam ezt az ex. vodkás palackot, aminek tartalmát még anno az aszaltszilva likörhöz használtam.
Szalvétáim között is találtam levendulásat, festékeim, ragasztóm, lakkom mindig van a dobozban, így mondhatni minden megvolt az üveg dekorálásához.
Szükséges anyagok, eszközök:
- üvegpalack
- üveghez
- alapozó festék üveghez
- szalvéta
- dekupázs ragasztó
- akrilfesték, fekete, barna, lila, pisztácia zöld, kék, narancs, fehér
- patina, pezsgőszínű
- réz üvegfesték kontúr
- olló, ecset, szivacskocka
- oldószeres lakk
Levendulás üveg elkészítése szalvétatechnikával:
Az üveg zsírtalanítása után az alapozó festéket 2 rétegben vittem fel az üvegre.
Amíg a második réteg teljesen meg nem száradt, kivágtam a szalvétából azokat a mintákat, melyeket használni akartam.
A kivágott minták legfelső rétegét leválasztottam. A dekupázs ragasztóval bekentem azt a területet, ahova a mintát tenni akartam, majd a szalvétát óvatosan rátettem, ujjammal kisimítottam és kiterelgettem a levegőt alóla. Majd egy kis szikkadásnyi idő után a tetejét is lekentem a dekupázs ragasztóval.
Az összes mintát feltettem a kiválasztott helyekre és hagytam, hogy teljesen megszáradjon.
Mivel az üveg alsó részén gyárilag volt egy kis peremes terület, arra gondoltam, hogy ezt jó lenne kihasználni, kiemelni. Találtam fekete festéket, de ez túl sötét volt, a gesztenyebarna meg túl világos, ezért a kettőből kevertem egy szuper sötét barna árnyalatot.
Szivacs segítségével az üveg perem alatti teljes felületét lefestettem ezzel a kikevert sötét színnel.
Miután a festék alap megszáradt, narancssárga, kék és lila festéket tettem ki a keverőlapra. A szivacs különböző sarkait mindegyik színbe óvatosan belemártottam, majd apró ütögető mozdulatokkal felvittem az üvegre. Ha a narancs kicsit erős lett egy részen, akkor a korábban kikevert barna festékkel tompítottam az árnyalaton, erős kontraszton.
Végül pezsgő színű patina festékkel adtam neki fényt.
Ezután következett a felső rész festése. A keverőtálra kitettem a pisztácia zöldből, a lilán világosítottam fehérrel és külön tettem fehér festéket. A festéhez vékony, kerek ecsetet használtam úgy, hogy először belemártottam a fehérbe, majd a festékes ecset hegyére vettem egy kis színt és apró ütögető mozdulatokkal festettem. Mivel az volt az elképzelésem, hogy az alsó rész legyen lilás és felfelé világosodjon, ezért az árnyalatok összemosásánál is erre ügyeltem.
Mikor az alappal kész voltam, akkor a minta alatti árnyékolást sötétebb árnyalattal kiemeltem.
Az üveg egyik oldala ilyen lett:
Ez pedig a másik:
A festés teljes száradása után az üveg alsó peremére az üvegfesték kontúrral hullámvonalat rajzoltam.
Végezetül, a kontúr száradása után oldószeres lakkal átkentem az üveg teljes felületét.
Ezzel el is készültem a duplán is saját kezűleg készített ajándékkal. :)
Kellemes időtöltést!
Készítette:
Barkó Rózsa
rozsa@kreativvagyok.hu