A hosszú hétvégén vidéki barátainknál jártunk egy Zempléni kisfaluban, Regécen. Igazi falusi hangulat, friss levegő, jó bor... valamelyik fejbe is vágott kissé. :-) Kótyagos állapotban vetettem szemet a házigazda tökére. :-)
Mindenfelé lógott belőle. A házban, a verandán, a kemence mellett... Rábeszéltem a házigazdát (nem volt nehéz), hogy adjon nekem belőle kettőt, és cserébe visszakapja az egyiket kissé átalakítva. Itthon aztán sok-sok lyukat fúrtam a tökbe, így lett belőle csipketök, vagy tökcsipke, illetve egy pici villanyszerelés után lámpaernyő.
Szükséges anyagok, eszközök:
- kiszárított lopótök
- Dremel 300 multigép, vagy gyakorlatilag bármilyen fúró, csak viszonylag kicsi, könnyű legyen
- különböző méretű fúrószárak, vágókorong
- ceruza
- villanyvezeték kapcsolóval és foglalattal
A Dremel 300-as multigépet és a fúrószárakat a www.dremeleurope.com biztosította.
Elkészítése:
Igazából ez a munka sem igényel nagyon sok kézügyességet, inkább csak türelmet. Először vágjuk le vágókoronggal a tök alját egyenesen.
Szedjük ki a tök belsejét. A magokat ne felejtsük el elültetni - kertészeti tudásom igen hiányos, nem tudom ezek a régi magok alkalmasak e még ültetésre, de tulajdonképpen vesztenivalónk nincs. Vagy kikel, vagy nem, de ilyen nagyon sok mag van egy tökben, így mindenképp érdemes kipróbálni.
Ceruzával rajzoljuk fel a minta vázlatát.
Ha az alsó peremet nem akarjuk egyenesen hagyni, akkor a vágókoronggal vágjuk ki a kis cikk-cakkokat.
Különböző méretű fúrószárakkal fúrjunk sok-sok kicsi és nagyobb, és még nagyobb és annál is nagyobb lyukat a tök oldalába. Minél több a lyuk, annál nagyobb lesz a lámpa fénye.
Én sokszor használok olyan eszközöket is, amik nem épp arra a bizonyos feladatra lettek kitalálva. Így történt ez most is. Van itthon egy kicsit kopottas Dremel üvegfúró száram. Ez egy gyémántszemcsékkel borított henger. Üveg fúrására már nem alkalmas, mert az élén meg van kopva a gyémánt, de ezt a puha anyagot nagyon jól vitte még! Ezzel tudtam elérni a legnagyobb, 6,4 mm-es lyukat.
Végül fúrjunk a vezeték méretének megfelelő lyukat a tök szára mellé, vagy annak a helyére, és vezessük bele a drótot a tök belsejébe. Kössük be a két eres kábelt a foglalatba.
Ezzel tulajdonképpen készen is vagyunk. Kaptunk egy gyönyörű, natúr csipkés töklámpát. Ez így stílusában továbbra is megállja a helyét a kedves kis regéci házikó hangulatos verandáján!
Mivel a tök héja száradás után szinte elfásul, tökéletesen továbbmintázható pirogravírozóval is. Ha azonban valami kissé modernebbre vágysz, akrilfestékkel színesre is festheted a már kicsipkézett töklámpát.
FIGYELMEZTETÉS!!! Vigyázat, a tök belseje szivacs szerű, gyúlékony anyag! Csak energiatakarékos izzóval használjuk, mert az nem termel hőt, nem melegszik!!!
Jó munkát kívánok az elkészítéséhez, és kellemes nyárestéket a csodás fények élvezetéhez :-)
Készítette:
Által Anikó
aniko.altal@gmail.com
www.uvegvarazs-muhely.blogspot.com