Ahogy a legutolsó cikkemben említettem, a "projektnek" még nincs vége! A gravírozott strucctojás önmagában is mutatós. Egy pici munkával "bele lehet építeni" egy ékszerórát, így használati tárgy válhat belőle. Ha ilyet ajándékozol, garantáltan sokszor fogsz csuklani! :-)
Szükséges anyagok, eszközök
- Strucctojás
- Dremel 300 multigép, flexibilis hosszabbító tengellyel
- gyémántszemcsés kúp vagy henger alakú csiszolószár (7134 vagy 7144) esetleg üvegfúró szár (663)
- esetleg SpeedClic gyémánt vágókorong SC545)
- ékszeróra
- Dremel ragasztópisztoly
A DREMEL termékeket a www.dremeleurope.com biztosította.
Elkészítése:
A gravírozáshoz mindenképp olyan mintát érdemes keresni, amibe bele illik az ékszeróra. Nálam először a "gomb volt meg a kabáthoz"... azaz elkészült egy gravírozott minta, aminek valahogy üres volt a közepe. Kívánkozott oda még valami. Akkor jutott eszembe a "jóleszazmégvalamire" dobozomba eltett, egy karkötőből kimustrált ékszeróra, ami évek óta várt ott jobb sorsára. Egy ceruzával rajzoljuk körbe az óra méretét. (Az én órámnak van egy pereme a számlap kisebb, mint az óra hátulja. így mindenképp a tojás belsejéből kellett beleillesztenem a lyukba.
Ezt a lyukat most ki kell fúrnunk. Erre a leghaladósabb megoldás a Dremel üvegfúró szára, (abból is a nagyobbik méret). A fúrószárat 45 fokos szögben megdöntve tartva kezdjük el fúrni a tojáshéjat, magas fordulatszámon. Amikor már stabilan benne van a fej a héjban, lassan egyenletesen egyenesítsük ki, tartsuk merőlegesen. Ne gyakoroljunk nyomást, csak tartsuk határozottan, stabilan, és hagyjuk a gyémántszemcséket dolgozni!
Ha átlyukadt a héj, akkor oldalirányba, de pontosan merőleges tartással körbe-körbe szélesítsük ki a lyukat a jelölésig.
Ugyanezt a műveletet el kell végeznünk a tojás alján is, ott ahol a tojás tartalmának kifújásához már eredetileg is fúrtak lyukat. Ezt a lyukat akkorára kell "faragnunk", hogy az ujjunk és az órácska beférjen rajta. Mindkét lyukat létre lehet hozni egyéb hengeres, vagy hosszúkás formájú gyémántfejjel is, csak minél kisebb az eszköz, annál tovább tart. A tojás alján célszerű a vágásélet laposra megmunkálni, így maga a lyuk a tojás talpát is képezheti. Ezért én elővettem a SpeedClic gyémánt vágókorongot, azzal még pontosabb és egyenesebb lett az él. Érdemes sokszor "talpára állítani" munka közben a tojást, mert csak így látjuk hogy billeg e még, vagy hogy egyenesen áll e a "talpán".
Az óraszerkezet helyéről alaposan dörzsölgessük ki a belső hártyát, és ablaktisztítóval, vagy bármi zsírmentes folyadékkal portalanítsuk a széleket. Ragasztópisztollyal ragaszthatjuk bele az órát a helyére.
Menet közben még előkerestem egy darabka öntapadós ólomcsíkot, amit egyébként üvegfestésnél szoktam használni kontúr helyett, mert picit kicsinek ítéltem meg ebben a robusztus darabban azt a kecses kis ékszert, és körberagasztottam vele. Az ólomcsík jó szolgálatot tehet egyébként akkor is, ha a peremet nem lett tökéletesen egyenletes. Megtetszett ez a fémes hatás a tojáson, így került egy csík a talpnak kiképzett lyuk köré is.
Nos elárulok egy kis titkot, ha még Ti magatok nem vettétek volna észre. Bár a minta egy kacskaringós növénykét akart ábrázolni, valahogy mintha egy mosolygós "kukac" feje alakult volna ki. :-) Most, így az órával megvan a pisze nózija is. Én már csak sárkánybébinek hívom :-)
Kellemes időtöltést!
Készítette:
Által Anikó
aniko.altal@gmail.com
www.uvegvarazs-muhely.blogspot.com