Nagyításért kattints ide.
Bogyólázunk következő részében préselt lencse gyöngyökkel fogunk dolgozni. Ezt a gyöngybogyót kezdőknek nem ajánlom és a gyakorlottabbaknek is csak akkor, ha többféle bogyót fűztek már. Sok sikert az elkészítéshez!
Szükséges anyagok, eszközök:
- 6mm-es középen fúrt préselt lencse gyöngy
- 11/0-ás kásagyöngy
- 15/0-ás kásagyöngy
- 12mm-es fagolyó
- gyöngyfűző tű
- damil vagy fireline
- olló
A szükséges anyagok és eszközök megtalálhatók a Gyöngysziget üzletben (Bp. VI., Jókai utca 5.; http://www.gyongysziget.hu/).
Elkészítése:
Ebben a bogyóban egységeket fűzünk, ami egy 11-es kásagyöngyből, egy lencse gyöngyből és még egy 11-es kásagyöngyből áll. Ezt az egységet egy gyöngyként kezeljük, soha nem bontjuk meg.
Az alapbogyó váza egy csonkított oktaéder, itt látható.
Egy-egy éle egy-egy egységnyi gyöngyből áll.
Négy egységet fűzünk fel és a fűzőszál végén körben összecsomózzuk.
Egy egység végén, tehát két kásagyöngy között vezetjük ki a szálat.
A négy egységnyi alapkört úgy járjuk körbe, hogy csupa hatos kört fűzünk, melyek az alapkörhöz és egymáshoz is kapcsolódnak. Először öt egységet veszünk fel a fűzőszálra és visszaöltünk abba az egységbe hátulról, amelyikből elindultunk.
A négyes körön egy egységgel tovább vezetjük a szálat.
Négy egységet fűzünk a szálra és visszaöltünk az előző hatos kör alsó egységébe és a négyes alapkörbe.
A négyes körön újra előre vezetjük a szálat egy egységgel.
Az előző lépést ismételve, megfűzzük a harmadik hatos kört is.
Az utolsónál, mielőtt felvesszük a kásagyöngyöket és lencse gyöngyöket, fel kell jönnünk az első hatos kör oldalsó egységén, majd három egységet veszünk fel és visszaöltünk a harmadik hatos kör oldalsó egységébe.
A hatos körök találkozásánál a közös egységek fölött két oldalt álló egységeket egészítjük ki négyes körökké. Ezek a négyes körök egymáshoz nem kapcsolódnak, így mindenhová két-két egységet veszünk fel.
A bogyó felével kész vagyunk, most az előző hatos köröket tükrözzük a négyes körök közé.
Egy egyik négyes kör tetején, két kásagyöngy között vezetjük ki a szálat.
A kásagyöngyből és lencse gyöngyből három egységet fűzünk fel és az előző négyes körbe öltünk felülről, majd végigvezetjük a szálat a hatos kör egységén és a kiinduló négyes kör egységébe is, ahonnan elindultunk. A képen ez a három egység szemben látható.
Ahhoz, hogy újra hatos kört fűzzünk, már csak két egységre van szükség, mert az előző hatos körhöz is kapcsolódni kell.
Az előző lépést még egyszer megismételjük, majd az utolsó körnél már csak egy egységet kell felvenni.
Ha mind a négy hatos körrel elkészültünk, az első alapkörrel szemben kialakul egy négyes kör is, amin még körbe kell vezetnünk a szálat.
A díszítés előtt célszerű megkeresni a lyukat a fagolyón és egy szerelőpálcával megjelölni és megakadályozni, hogy elforduljon belül a fagolyó.
Csak a hatos köröket fogjuk a kásagyöngyökkel díszíteni. Felveszünk négy 15-ös, egy 11-es és újra négy 15-ös kásagyöngyöt és hátulról visszaöltünk az egységbe.
Tovább vezetjük a szálat a következő egységbe, majd felveszünk négy 15-ös kásagyöngyöt és egy 11-est. Az előző négy 15-ös kásagyöngybe öltünk a 11-es kásagyöngy felől, majd visszaöltünk az egységbe is hátulról.
Az előző lépést megismételjük, míg körbe nem érünk, az végén már csak egy 11-es kásagyöngyöt kell felvennünk a 15-ösök közé.
Visszavezetjük a szálat a díszítés tetejére és a hat 11-es kásagyöngyöt körben összekötjük.
A bemutatott módon díszítünk minden hatos kört.
Jó munkát lencsebogyó elkészítéséhez!
Készítette:
Domján Diána a Gyöngyfűzés menü tanácsadója
ddomjan@gmail.com