Ez a cikk rendhagyó lesz a gyöngyös cikkek között, mert most konkrét mintát nem készítettem, ezért mindenkitől elnézést kérek, aki netán csalódott.
Időről-időre felmerül az igény, hogy készítsek mintát arról, hogyan kell peyote technikával bevonni különböző méretű fagolyókat. Eddig elhessegettem ezt az ötletet, mégpedig azért, mert három évnyi gyöngyfűző tanfolyamos oktatásom során nem találkoztam egyetlen fagolyós mintával sem, ami mindenkinek egyformán működött volna. Valamit, valahol, valakinél mindig módosítani kellett. Ma már csak úgy tanítom ezt, ha egy tanuló kéri, hogy tisztázom vele,hogy csak akkor fogjon bele, ha elég vállalkozókedv szorult belé.
Mielőtt mindenkit elriasztok a fagolyó begyöngyözésétől, leszögezem, hogy nem lehetetlen a küldetés, de nem kell feltétlenül ragaszkodni az adott mintához.
Mitől függhet a siker?
Először is a fagolyó méretétől. Két 15mm átmérőjű fagolyó között, ha fél milliméter eltérés van, az kerületben, kásagyöngyökben számolva már meghatározó lehet. Aztán a kásagyöngyök mérete is különbözhet. Két 11/0-ás japán kásagyöngy, de még a delica sem teljesen egyforma. A bevonatosak álltalában nagyobbak, mint a sima színek. Ezek aztán összeadódnak és már nem biztos, hogy az adott minta jó nekünk. A fűzés feszessége sem mindegy, ezt gondolom nem kell taglalnom.
Nézzük, mire célszerű odafigyelni.
Azt hiszem, nem árulok egy nagy titkot azzal, hogy minél nagyobb a fagolyó és minél kisebb a gyöngy, annál szebben lehet bevonni. Ha pedig nem ragaszkodunk egyetlen gyöngymérethez, hanem többféle kásagyöngyöt bevetünk, még egyszerűbb a dolgunk.
Alapvetően három módszer közül válaszhatunk:
1. Elkezdjük a fűzést az egyik oldalon, szaporítunk, majd a fagolyó közepe után fogyasztunk és befejezzük a másik oldalon. Magyarul folyamatosan haladva vonjuk be a fagolyót. Ezt a módszert csak akkor ajánlom, ha a minta kipróbált, és tutira működik.
2. Elkezdjük a fűzést az egyik oldalon, fűzünk egy kis sapkát a fagolyó feléig. Ezt félretesszük és elkezdünk egy új darabot ugyanígy. Egy sorral kisebbet, vagy nagyobbat fűzünk az első darabnál, majd a fagolyóra lesztvem középen összevarrjuk a két darabot.
Ez a módszer tökéletes, ha inkább szaporítani szeretsz, fogyasztani nem.
3.Ha egyáltalán semmi mintád nincs, amiből kiindulhatnál, nem tudod, mekkora a fagolyód, a kásagyöngyöd, vagy jobban megy a fogyasztás, akkor jön a harmadik módszer. A fagolyó legnagyobb kerületénél, középen kezdjük a fűzést és felváltva fűzzük az egyik, illetve másik oldalt, folyamatosan fogyasztva. Ennél a módszernél célszerű megjelölni a fagolyó közepét, ha menet közben elcsúszna a peyote gyűrű, tudjuk hol kezdtük, illetve a kezdő kört a fűzőszál közepén rögzíteni, hogy ne kelljen ide-oda vezetgetni a szálat.
A peyote öltéshez (peyote stitch), a szaporításhoz (increasing), fogyasztáshoz (decreasing) sok segédanyagot találhattok az interneten, pl. itt: http://beadandbutton.com/en/How%20To/Basics/Peyote%20Stitch.aspx
Különböző méretű fagolyókat és japán kásagyöngyöket, delicákat a Gyöngysziget üzletben nagy választékban találsz. (Bp. VI,, Jókai utca 5., www.gyongysziget.hu).
A képen látható bogyót egyik kedves tanítványom, Dravecz Brigitta készítette. A blogját és a többi csodás munkáját a http://briggancs.blogspot.com oldalon nézhetitek meg. A képet köszönöm neki!
Kellemes időtöltést gyöngybogyó készítéséhez!
Készítette:
Domján Diána a Gyöngyfűzés menű tanácsadója
ddomjan@gmail.com