A gyöngyszövéshez külön eszközt használunk, amely lehet üzletben kapható gyöngyszövő léc vagy akár saját magunk készítette szövőtábla. Két, egymásra merőlegesen kialakuló fonalrendszer összekapcsolódása alkotja a szövetet. A szövőlécre kifeszített szálak az ún. láncfonalak, a rájuk merőlegesen "bevetett" szálak az ún. vetülékfonalak. Ezek hol a láncfonalak alatt, hol fölöttük helyezkednek el.
Az egy sorban lévő gyöngyök számát a láncfonalközök száma határozza meg. Minden esetben, a gyöngyök számánál eggyel több láncfonal kifeszítése szükséges. Nagyon fontos, hogy a láncfonalak felvetése során egyenletesen, feszesen tartsuk a szálakat. Érdemes dupla szálat felvetni a két szélére, így sokkal erősebb lesz.
A szövéshez egyforma gyöngyöket használjunk. Ebből legszebb a gyöngyszövés.
Most már kezdődhet a munka! Elsajátítjuk az alapokat és utána jöhetnek a gyöngyszövés minták.
Kössünk az egyik szélső szálhoz egy másik szálat, amelynek másik végét tűbe fűztük. Annyi szem gyöngyöt vegyünk fel a vetülékszálra, ahány fonalköz van a felvetésben. Ezután a láncfonalak mögé vezetjük a gyöngysort, és a gyöngyszemeket a fonalak közé illesztjük.
Következő lépésben ugyanezen a gyöngysoron visszafelé végighaladunk úgy, hogy a gyöngyszemek között a vetülék most a láncfonalak elé kerüljön. Így mindegyik gyöngyben két szál fut végig.
Minden sort a leírt módon készítsünk el.
A szövés befejezése többféle lehet:
- ék alakú befejezés: A szélső szálakat behúzva a mellettük lévő mellé, 1-1 gyöngyöt elhagyunk. Így egy sorban két szemmel szűkül szövetünk szélessége. Addig folytatjuk, amíg 2 vagy 3 szem marad. Fonással, csomóval, kapocs felerősítésével fejezzük be. Ezt a befejezést a munka másik végén is elkészítjük.
- egyenes befejezés: A megfelelő hosszúság elérése esetén a szálat egyszerűen elvágjuk, majd összecsomózzuk. Díszíthetjük makramé csomózással is.
Jó munkát a gyöngyszövéshez!
Készítette: Kismaccs
kismaccs@vipmail.hu
www.gportal.hu/kismaccs