Biztosan említettem már, hogy nekem van egy nagyon ügyes kezű keresztfiam. Sokat barkácsol az apjával, és a nagypapával, de fiú létére nagyon ügyesen rajzol is! Volt már rá példa, hogy betoppantak, amikor én épp üveget festettem, és gyakorlatilag kivette a kezemből a kontúrozót, hogy O azt szeretné kipróbálni... Akkor ott, egy ültő helyében kikontúrozott egy egész képet. Ez az eset jutott eszembe, amikor egy kedves kis koszorú készítésén törtem a fejemet. Gondoltam, hogy mivel a virágok üvegmatrica festékkel készülnek, lehetne nekem ebben segítségemre Gergő! Ezt a kis tavaszváró ajtódíszt gyakorlatilag O készítette, én csak a tébláboló segítő voltam. Jó példa lehet ez arra, hogy ennek a koszorúnak az elkészítése nem okoz gondot a kisebbeknek sem. A matricafesték buktatói itt nem fognak csalódást okozni. Vonjuk hát bele a készítésbe a kicsiket!!!
Szükséges anyagok, eszközök:
- 20 cm átmérőjű moha koszorú alap
- Fényes felületű fehér kartonpapír
- Matricafólia
- üvegmatrica festékek és kontúr
- vékony kötöző drót
- cellux, olló, hurkapálca, gombostű, toll, szalag
- néhány borostyánlevél, vagy bármilyen kertben fellelhető levél
Minta:
Elkészítése:
A koszorúra 9 darab virágot készítünk, és két pillangót. A virágok 3-3 részből állnak. Egy 3 szirmú nagyobb virágból, egy 3 szirmú kisebb virágból, és a virág közepét ábrázoló pöttyöcskéből.
A 9 db nagyobb virágot a fehér karton fényes felére festjük meg. A fehér kartonra azért van szükség, mert a matricafesték száradás után áttetsző lesz, és a színek nem érvényesülnek a zöld moha koszorú alapon. Nagyobbak az egyszerű motívumot közvetlen a kontúrozóval is megrajzolhatják, de egy pici papíron felvázolt és körbevágott sablonnal a minta egyszerűen tollal előrajzolható a fehér karton fényes felületére.
Így könnyen kontúrozható a nagyobb virágminta, a kisebb virágokat pedig egyszerűen megkontúrozhatjuk az átlátszó fólia alá tett sablon követésével.
Mire ezekkel is végzünk, az elsőként elkészült kontúrok már megszáradnak, kezdhetjük a színek felvitelét. A matricafesték kis helyes csőrrel van ellátva, a tubusból könnyen közvetlenül a kontúrok közé nyomhatjuk, és szintén a kis csőrrel szét is terelgethetjük a kontúrvonalakig. Gyakorlatlan kezek leggyakoribb hibája a matricafestésnél a nem egyenletesen vastag réteg, és a kontúrok mentén kimaradt lyukak szoktak lenni. Ha az így megfestett mintát a fóliáról le szeretnénk húzni, az elszakadna. Itt ezek a hibák nem számítanak, mert a matricákat nem fogjuk lehúzni a fóliáról, hanem körbevágjuk majd azokat.
Én a színezést teljes mértékben Gergő fantáziájára bíztam. O meg élvezte a festékek keverését-kavarását:
Minden féle színben pompázó virágok születtek! Kifestettük a két pillangót is.
Végül a fóliára nyomtunk 9 db. nagyobbacska pöttyöt. Azok picit szétterülnek majd maguktól. Így születtek meg a virágközepek. Itt is bohóckodtunk egy kicsit a színekkel, minden színbe még frissen a közepébe nyomtunk kicsi fehéret is.
Ezzel tulajdonképpen eltelt egy szép közös kreatívkodással töltött esténk. A virágainkat száradni hagytuk, mi pedig aludni tértünk.
Másnap folytattuk a munkát. Szépen, gondosan-pontosan körbevágtuk a virágokat, a közepüket, és a pillangókat is.
A koszorú tetejére gombostűvel rögzítettünk 3 virágot. A virágok részeit gondosan egymásra illesztettük, és egyszerűen átszúrtuk őket a tűvel, bele a mohába.
A vékony kötöző drótból rugót hajtottunk. Egyszerűen feltekertük egy hurkapálcára, jó szorosan, egymás mellé, és a végén lehúztuk.
Ha ezzel nincs kedvünk babricsolni, megteszi egy rossz golyóstollból kiszedett rugó is :-) A rugó egyik végét átfűztük a pillangóba szúrt két lyukon, és hátul erősen összecsavartuk. A másik végét pedig hozzákötöttük a koszorúhoz, majd a maradék 6 db. virágot rátűztük a koszorú aljára, ezzel eltakartuk a rugóból és a kötöző drótból kialakult randa drótgubancot. :-)
Felkötöttük a szaténszalagot, és el is készült a repkedő pillangókkal díszített tavaszhozónk!!!
Madárcsicsergős közös alkotást kívánunk!!!
Készítette:
Által Anikó és Által Gergely
aniko.altal@gmail.com
www.uvegvarazs.5mp.eu