Aki ismer, tudja, hogy nem vagyok nagyon "ékszeres típus", de azért jeles alkalmakon, ünnepeken viselek én is ezt-azt. Így történt, hogy húsvétkor is szerettem volna felvenni valami olyan ékszert, ami különlegessé teszi az ünnepemet. Mivel nem kerülnek kezembe nap mint nap ezek a darabok, egy dobozban vannak összehalmozva. Természetesen, ahogy az lenni szokott, a legalsóhoz támadt kedvem. Mire kibányásztam, kibogoztam a fülbevaló kampós végét a csomóra kötődő nyakláncok közül, el is ment a kedvem tőle. Akkor határoztam el, hogy készítek egy olyan ékszertartót, ahol mindennek külön meglesz a helye, és még a lakás dísze is lehet.
Szükséges anyagok, eszközök:
- Dremel Trio
- Dremel MultiMax vagy csiszolópapír
- ceruza, indigó, papír
- 5 mm vastagságú rétegelt lemez (én egy régi szekrény hátlapját hasznosítottam újra)
- esetleg festék spray
- ragasztópisztoly
A DREMEL gépeket a www.dremeleurope.com biztosította.
Elkészítése:
Tervezzük meg a méretben és formában tetsző fa motívumot. Legyen eléggé ágas-bogas, és a közepe maradjon szabad, oda ne tervezzünk ágakat, mert a 3D hatás elérése miatt ott el kell férnie a keresztben álló ágaknak is. Indigó segítségével másoljuk át a rétegelt lemezre.
A Dremel trióval vágjuk körbe a szorítókkal rögzített lemezből a fa formát.
A Dremel trió egy olyan eszköz, ami kicsit hasonló az ismertebb szúrófűrészhez (dekopír fűrészhez). Amiben különbözik, az az, hogy a vágó éle nem lapos, és le-fel mozogva fűrészel, hanem a fúrószárakhoz hasonló éle körkörösen mozog. Ezzel teszi lehetővé azt a minden irányban végezhető vágást, amit a dekopírral nem lehet elérni. Használata nagyon könnyű. Kapcsolója rögzíthető, így munka közben nem kell folyamatosan nyomva tartani. Arra kell figyelni, hogy a gép talpa mindig feküdjön rá a fára, ne tartsuk ferdén a gépet, mert akkor a vágó él eltörhet.
Tekintve, hogy egy fának akkor lesz leginkább fára hasonlító formája, ha az ágak girbe-gurbák, véletlenül se akarjunk ez esetben egyeneseket vágni. Minél hullámosabb, rücskösebb az ágacskák széle, annál élethűbb lesz a fácska, és az ékszerek sem csúsznak egymásra. Ez a vágást megkönnyíti, de a csiszolásnál szidni fogtok érte. :-)
Ha kivágtuk az egész fát, akkor annak csak a lomb részét rajzoljuk át a rétegelt lemezre, és vágjuk körbe azt is. Készítsünk talpat a fának. A fa törzs alját másoljuk át, és elkeskenyítve a törzset vágjuk körbe azt is. Készítsük el a bevágásokat. Ezek segítségével tudjuk a fát a talppal és a lombozat keresztben álló felével összeilleszteni. Egy leesett rétegelt lemez darabot tudunk használni a bevágás szélességének bejelölésére. Állítsuk rá a vágás helyére a lemezt, és két oldalt húzzunk vonalat a lemez mentén.
Vágjuk be a talp felső részét kb. a közepéig, és a különálló lomb alsó részét is. A kivágott talpat fektessük rá a fa törzs aljára, és jelöljük be meddig kell bevágnunk a fatörzset.
Végezzük el ezt a vágást is. Ha minden alkotórészt kivágtunk, akkor alaposan csiszoljuk meg géppel. Türelmesek akár kézzel is tehetik. :-)
Az alkotórészek darabjai így néznek ki egymás mellé fektetve.
Ez a kép segítség lehet a forma megtervezésében is, de szándékosan nem készítettem sablont, ennyi fantáziád kell, hogy legyen neked is. :-) Elrontani nem lehet, max több, vagy kevesebb ágacskád lesz. Két fa sem nő egyforma az erdőben. :-)
A darabokat ragasztópisztollyal összeragasztjuk, és máris kivirágozgat a fa a sok-sok apró ékszertől, amit ráakasztunk. :-)
Festékszóró spray-vel színezheted is, én azonban ezt kihagyom, mert a csiszolás annyira tökéletes lett, hogy nem akarom "elrontani" a fa természetes színét. :-) Dremel VersTip nevű égető pákával akár a fatörzs mintázatást is bele lehet égetni, vagy az ágak végére leveleket, virágokat mintázhatunk akár égetéssel, akár akrilfestékkel.
Sok sikert az elkészítéshez, és gubancmentes nyakláncokat kívánok:
Készítette:
Által Anikó
aniko.altal@gmail.com
www.uvegvarazs-muhely.blogspot.com