
A peddignád egy, a maláji szigetvilág őserdeiben termő, rattanként is ismert kúszónövényből hasított, fonható anyag, amelyből tárgyakat, használati eszközöket készíthetünk. Ha még soha nem készítettünk ilyet, érdemes kipróbálni egy egységcsomagot. A benne található leírás és rajzok segítenek elsajátítani a technika alapjait.
Szükséges anyagok, eszközök:
- kenyeres kosár, peddignád egységcsomag
- erősebb olló
- egyenes vonalzó, vagy léc darab
- nagyobb tál, vagy vödör
A szükséges anyagok és eszközök megvásárolhatóak a Kreatív Hobby áruházakban.
(www.kreativhobby.hu)

Elkészítése:
A csomagban található peddignád szálakat áztassuk legalább 10 percig vízben. Akkor lesz jó, ha már megpuhult és könnyen hajlik. Ha munka közben azt tapasztaljuk, hogy kezd egy kicsit keményedni a szál, amivel dolgozunk, akkor nedvesítsük be. Felhasználásig a többi szálat nyugodtan hagyhatjuk a vízben. Ügyeljünk arra, hogy a falapot túl sok nedvesség ne érje, mert vetemedhet.
A rövid, egyenes szálakat a falap lyukaiba fűzzük úgy, hogy az egyik felén - ez lesz az alja - kb. 6 cm hosszan kilógjanak. Érdemes az első szálat vonalzóval lemérni és a többit ehhez igazítani. A 6 cm-es darabokat hajtogassuk le úgy, hogy az első tetszőleges szál kívülről megkerüli a tőle jobbra álló szálat és a következő szál mögé betámaszkodik. Így 2-3 mm-nyit fog túllógni rajta. A szálakat szorosan nyomjuk a falaphoz. Ezzel elkészült a kosár alsó része.

Ezután fordítsuk meg az alapot és a hosszú szálakat igazítsuk meg egyenesre. A vízből kiveszünk 2 hosszú szálat, ha szükséges töröljük le róla a vízet. A fonás úgy kezdődik, hogy ezt a 2 db hosszú szálat betesszük az oldalszálak közé a használati utasítás szerint. Majd a baloldali szállal kezdve egy karó előtt, egy karó mögött átfűzzük, majd ugyanígy folytatjuk a másik szállal is. Így haladunk körbe, egyszerre 2 szállal fűzve, egy elöl, egy hátul. Ha a szálak elfogytak, akkor toldunk 2 újabb szállal. Fonás közben a függőleges szálakat óvatosan döntsük picit kifele, hogy egy bővülő falu kosarat kapjunk eredményül.

Ha 10 szálat elfontunk, akkor kerül sor a fülek kialakítására. Betoldjuk a 2 új szálat, majd 3-4 lépés után beállítjuk a vonalzót, vagy lécet két szemközti szál közé és így folytatjuk tovább a fonást, ezáltal 2 ívet kialakítva. Ezután már csak egyszer toldjunk, a 2 utolsó szál legyen tartalék, mert ha túl magas lesz a kosár fala, akkor nem fogjuk tudni leszegni a kosár szélét. Minimum 20 cm magasnak kell maradniuk a függőleges szálaknak.

Szegés előtt a függőleges szálakat nedvesítsük be! A szegést egy tetszőleges szállal kezdjük. Jobbra lehajtjuk és egy előtt, egy mögött módszerrel végigvezetjük. Az első 3 lehajtott szálat picit hagyjuk magasabban, hogy a szegés végén az utolsó szálaknak is maradjon hely.
Munka közben végig ügyeljünk arra, hogy a toldásoknál a szál végek a kosár belső oldalára kerüljenek. Ha hosszabb darab marad így meg, akkor egy erős ollóval vágjuk vissza annyira, hogy a szál ne tudjon kibújni. A vonalzót, vagy a lécet elegendő a kosár elkészültével kiszedni. A szálakon, illetve a kosár formáján addig tudunk igazítani, amíg az egész neves. A kész kosarat hagyjuk teljesen megszáradni és csak ezután használjuk.

Kellemes időtöltést!
Készítette:
Barkó Rózsa