Azt már megtanulhattad, hogyan kell újságból "vesszőt" készíteni. (kattints ide, ha még nem láttad: újságból kosár 1.) A kreatív újrahasznosítás jegyében most egy szépséges kosarat fogunk elkészíteni.
Húsvét közeledtével logikus, hogy ünnepi asztaldíszhez készüljön a kosár.
Az újságból készített kosár meglepően hasonló a vesszőből készítetthez, tartós is. Ha olajfestékkel vagy zománcfestékkel van lefestve, akkor még cseppálló is lesz.
Szükséges anyagok, eszközök:
- söndörgetett újság
- ragasztó (lehet csiriz, vagy bármilyen papaírragasztó)
- súlyok (lehet bármilyen nehéz tárgy)
- ízlés szerinti színben festék, olaj-, vagy zománcfesték, esetleg akril festék
- olaj, vagy zománcfestékhez kell oldószer, ajánlatos a gumikesztyű
- ecset
- doboz oldalából két egyforma méretű téglalap, ami a korár alját képezi, és meghatározza a kosár méretét. Nálam ez 30x20cm
Újságból kosárfonás lépésről-lépésre:
Az egyik doboz téglalap szélhez kezdjük el hozzáragasztani a vesszőket. Kb. 3cm-re egymástól. Nem kell vonalzóval kimérni, csak szemmértékre legyen egyforma. Tegyél a sarokra is egy vesszőt rézsútosan. Minden vessző alá tegyél ragasztót. Nyugodtan nyomd bele a ragasztóba a vesszőt, nem baj ha ellapul. A söndörgetés során a vesszők egyik vége kisebb átmérőjű. Érdemes ezt a felét ragasztani a dobozra, mert ez keményebb, tartósabb.
Ha körben felragasztottad a vesszőket, akkor húzz körbe egy ragasztócsíkot is a doboz szélén.
A közepére rajzolhatsz egy nagy "X"-et.
A másik dobozt helyezd az elsőre, és súlyokkal szorítsd az elsőhöz.
Itt hagyni kell egy kis száradási időt, amíg a két doboz összeragad. Ezután a vesszőket felfelé kell hajlítani, és a doboznál megtörni.
Fogj egy vesszőt, és hajts vissza 8-10cm-t a végéből. Akaszd bele az egyik sarkon lévő vesszőbe, ahogy a képen is látszik.
A fonás úgy történik, hogy a fonáshoz használt két vessző, mindig helyet cserél. Kívül-belül kerülik meg a felállított vesszőket. Fontos, hogy legyen benne rendszer, mondjuk a belülről induló vessző legyen mindig alul.
Amikor elfogy a fonáshoz használt vessző, toldani kell. Fogsz egy újabb vesszőt. A korábbit beragasztózod. A lényeg, hogy a vessző nagyobb átmérőjű végébe kell beledugni a kisebbet. Mindegy melyik felével ér véget a fonás, az új vessző hozzá passzoló oldalával kell megtoldani.
A sarkon ugyan úgy kell tovább csinálni, mint korábban. Annyi a különbség, hogy a sarkon egy kicsit meg kell törni a fonáshoz használt vesszőt.
Ha körbeérsz, akkor egyszerűen folytatod tovább a második "emelettel". Vigyázz, hogy az álló vesszők függőlegesek maradjanak.
Amennyiben ez az első kosarad, akkor ezzel a technikával folytathatod, amíg elég magas lesz az oldalfal, és ezután befejezheted a később leírt módon. Ha már van egy kis gyakorlatod, akkor lehet például díszítésül nyitott részeket hagyni a korárban.
Ekkor a fonásho használt vesszőkkel el kell távolodni az előző sortól, és például egy szép ívet készíteni. Ezt helyenként hozzá is kell ragasztani az álló vesszőkhöz.
A rövidebbik oldalakat is lehet díszíteni:
A befejezés úgy történik, hogy a vesszőket bele kell szúrni az utolsó sor fonás alá. Jól behúzni belülre. Oda is kell ragasztani. Száradás után a felesleget le kell vágni.
A sarkoknál a doboz kilógó csücskeit le lehet egyenlíteni ollóval.
Már csak le kell festeni a kosarat. Érdemes két lépcsőben, először kívül, majd száradás után belül. Lehet két rétegben is.
Jó kreatív újrahasznosítást!
Készítette:
Ambrus Zsuzsa és Majoros Zsuzsa