Gondolom hallottatok már róla, hogy a kreatív erőforrásaink a jobb agyféltekénkben rejtőznek. Ez a mostani doboz attól függetlenül, hogy előrajzoltam egy mintát, mégis úgy alakult, hogy közben egész más lett belőle. Én szeretek improvizálni és ahogy rakosgattam a darabokat, valahogy borostyán levelek lettek belőle, vagy legalább is ahhoz hasonlóak. Bár ezekben a cikkekben lépésről-lépésre leírt anyagokat találtok, én mégis jobban szeretném, ha ezek inkább csak gondolat ébresztőek lennének számotokra és saját mintákat is kitalálnátok. Nyugodtan el lehet térni akár menet közben is a rajztól. Engedje mindenki szabadjára a fantáziáját...akarom mondani a jobb agyféltekéjét. :)
Mozaik elkészítése:
A doboz tetejét a mozaikozandó részen szokás szerint fessük le fehérre. Rajzoljuk fel az indás leveles mintát, aztán majd kiderül mi lesz belőle. :)
Ha a mozaik szemek darabolásához a Bohle zag-zag fogóját használjuk, akkor könnyen, szépen és gyorsan tudunk dolgozni. (A fogóról leírást a cikkhez kapcsolódó blogbejegyzésben találhattok.) A munka során ebben az esetben egyszerre készítsük a mintát és a hátteret is. Erre azért van szükség, mert az üvegmozaiknak talpacskái vannak, hogy jobban tapadjon a ragasztóba. Ha feldaraboljuk, akkor emiatt némelyik billegni kezd, főleg a vékonyabbak, ezért stabilabbak lesznek, ha csoportosan ragasztjuk le őket.
Ugyanebből az okból a tört mozaikból nem lehet teljesen sík felületet készíteni. Van ugyan rá módszer, de az már egy másik technika, nem az amit itt bemutatok. Ami most a segítségünkre lehet az egy vonalzó, amit ha még száradás előtt lapjával rányomunk a felületre akkor egy szintbe nyomja a darabokat, illetve a széleket lehet még vele egy síkba hozni.
A szélekhez pedig mindig a mozaik "gyári" széleit használjuk, mert az biztos, hogy egyenes.
A borostyán levélhez négy darab háromszögre van szükség, amit a képen látható módon rakjunk ki. A negyedik alsó darabnak kissé lekerekítve a szélét.
Ha készen van a mozaik, a száradás alatt fessük le a ládikát zöldre, majd a scrap papírból szabjunk bélést. Először az alját ragasszuk le, utána körben az oldalakat, legvégén a tető belső kiugró részét.
A megadott kódú papír pontosan elég befedni az összes belső felületet ebben a dobozban.
A mozaikot a szokásos módon fugázzuk ki úgy, hogy a szürke fugába keverjünk egy keveset a zöld akrilfestéből is. A végén pedig következik a mű megkoronázása. Az Inka gold egy krémes állagú, metálszínű anyag amelyet az ujjunkkal maszatolva kenjük körbe a doboz oldalát, illetve magát a mozaikot is, ezzel mintegy antikolva.
Kellemes időtöltést a mozaikozáshoz!
Készítette:
Puskás Éva a Mozaik menü Tanácsadója
peva525@freemail.hu
http://rakom.freeblog.hu