Múltkor megbeszélést tartottunk arról, hogy milyen cikkek készüljenek még az idén, azon tanakodtunk, hogy inkább ajándékötleteket adjunk. Én meg viccelődtem, hogy lesz doboz elölről, hátulról, oldalról. :) És mit ád az ég, amikor kiválasztottam a Rayherben az anyagokat, nem szembejött velem egy doboz, amit oldalról lehet mozaikozni? :)
Na de viccen kívül, a doboz nagyon univerzális ajándék, nem véletlenül készítem én is olyan szívesen. Nemre és korra való tekintet nélkül mindenki használni tudja, csak jól kell az illető kedvenc színeit eltalálni. Ez a kis dobozka, amit most mutatok azért is jó, mert annyira egyszerű és elronthatatlan, hogy kevésbé ügyes kezűek, vagy gyerekek is könnyen elkészíthetik rövid idő alatt. Ráadásul semmi különösebb szerszámigénye nincs, nem kell mozaikot vágni.
Mozaikkal díszített doboz elkészítése:
A dobozról szereljük le a zárat és a zsanért, mert úgy könnyebb festeni. Csiszolóvászonnal egy kicsit dörzsöljük át az éleket és a doboz felületét. Most előbb festünk, aztán mozaikozunk, úgyhogy az "ablakokat" fessük le csontszínű akrilfestékkel, a doboz többi részét a belsejével együtt türkizre úgy, hogy kicsit keverjünk hozzá a csontszínű akrilfestékből is. Ez tompít a harsány türkiz árnyalaton.
Ha a festés megszáradt, kezdhetjük a mozaikozást. Kívülről haladjunk befelé, az 1x1-es mozaikból 6 darab fér el egy oldalon. Egyenletesen elosztva a kékeszöldből rakjunk az ablak oldalai mellé egy keretet. Emellé egy galambkék keretet, majd a közepén fejezzük be 4 darab kékeszölddel.
Egy ablakot fejezzünk be teljesen, majd úgy tudjuk rögtön folytatni a munkát, hogy a vele szemben lévő oldalra megyünk át. Így ahol eddig dolgoztunk, az asztal felé fog nézni. Ezzel a módszerrel nem potyog le és elcsúszni sem fog a mozaik. Ha megszáradt a mozaik, akkor maszkolószalaggal körberagasztjuk az ablakokat úgy, hogy a belső oldalra hajtjuk a szalagot, nem teljesen, csak épphogy egy kicsit.
Szokásos módon fugázzuk, majd szereljük vissza a doboz tetejét. Utolsó simításként, hogy a felső része se legyen olyan csupasz, a gyöngytollal díszítjük olyan módon, hogy először a kékkel nagyobb távolságokat hagyva körbemegyünk (nekem 7 pötty jött így ki). Ezután a közökbe a krémszínűvel pöttyintünk.
A gyöngytoll pöttyök teteje száradás után félgömb alakú lesz, mintha tényleg kis gyöngyök lennének rajta. A használatakor a tollat ne függőlegesen, hanem vízszintesen tartsuk, párhuzamosan az alappal, akkor lesz tökéletes az eredmény. Már csak azért is ajánlom a beszerzését, mert nem csak fára, hanem többféle alapra is használható. Például papír, textil, cipő, táska is díszíthető vele, 30 fokon mosható és papíron keresztül kis fokozaton vasalható is. Legvégül a doboz fa részeit lakkozzuk le a selyemfényű lakkal.
Kész is az egyedi ajándék!
Kellemes időtöltést a mozaikozott doboz elkészítéséhez!
Készítette:
Puskás Éva a Mozaik menü tanácsadója
peva525@freemail.hu
http://rakom.freeblog.hu