Ünnepélyes, emlékezetes alkalmakra ajánlom ezt az egyszerű, szerény borítékot. Meghívót, köszönetkártyát, gratulációt, fényképet ... vagy pénzt helyezhetünk el a zsebében.
Szükséges anyagok, eszközök:
A boríték elkészítéséhez viszonylag kevés eszközre és anyagra van szükség.
- 1db A/4-es (lehetőleg 100 g-os) átlátszó vagy fehér
- pauszlap - én ún. samoa - halvány vajszínű - pauszt használtam, azért tettem alá egy fehér lapot a
fényképezéskor, hogy ez jobban látszódjék.
- 1db A/4-es színes fénymásoló papír, - jelen esetben világos fűzöldet használtam, de az alkalomhoz illően bármilyen színt választhatunk.
- 1db dekorgumi alátét a domborításhoz, - ez nálam most éppen rózsaszínű volt. (Hamar elhasználódnak.)
- különböző méretű domborító tollak,
- fehér zselés toll,
- zöld színű öntapadós ragasztószalag és
- szintén zöld szalag a boríték összefogásához, - én organza szalagot használtam, - de, lehet szaténból, vagy csipkéből is
- fogpiszkáló a ragasztáshoz
- folyékony ragasztó (ez utóbbi ezen a képen éppen nem látható).
Minta a borítékhoz:
A méret szerint egyformára vágjuk a pauszt és a színes lapokat, majd a hajtás vonalán, három részesre, behajtogatjuk a lapokat.
Az általam választott kalocsai minta a borítékra:
Kreatív ötlet elkészítése:
Ezután a pausz első részének választott harmad visszáját ráfektetjük a mintára, megkeressük a számunkra legjobban tetsző helyzetét, celluxszal rögzítjük, és a legvékonyabb domborító tollal átrajzoljuk a mintát, - így majd a kidomborodó része lesz a borítékunk eleje. Gyengéden dolgozzunk, mert hamar átlyukad a papír!
Ezután, egy nagyobb gömbfejjel rendelkező domborító tollal halványan átrajzoljuk a hátoldalon - a minták (virágok, levelek, karikák) belsejét, hogy jól láthassuk mit is kell majd jobban kidomborítanunk. Ez a művelet, az elődomborítás.
Most már áthúzhatjuk az elején, fehér zselés tollal a végleges kontúrokat. A klasszikus pergamenkép készítésénél fehér tintával, mártogatós tollal előbb előrajzolják a mintát, és csak azután domborítanak. Nos, kis hazánkban a fehér tinta és a régi típusú tollszár tollszemekkel, nem kapható minden sarki boltban, ... ezért van ez a fordított sorrend. Sajnos a zselés tollak sem a legjobb minőségűek, sokat már a vásárlás után félig beszáradnak tekinthetjük, - melyet a szaggatott vonalas rajzolása igazol is.
Folytathatjuk a különböző nagyságú domborító fejekkel a domborítást addig, amíg a kívánt hatást el nem érjük. Végül a kontúrokon még igazítunk, - ha, szükséges.
Ezután beleragasztjuk a színes lapot, vagyis a bélést a pauszba, egy fogpiszkáló segítségével. A folyékony ragasztóból vékony csíkot húzunk a hajtás mélyedéseibe, ahová beillesztjük az előre behajtogatott színes lapot, és enyhe nyomással néhány másodperc alatt összeragasztjuk. Ne legyen túl sok a ragasztó, mert a szétfolyása átlátszik majd a pauszon, és ez bizony csúnya látvány lesz.
A fogpiszkáló segítségével, még néhány helyen a minta alatt is láthatatlanul ráragasztjuk a pauszt az alaplapra. Lehetőleg ne a kidomborodó részeknél ragasszuk, mert akkor lelapítjuk a mintát.
A boríték középső szakaszának a széleit össze kell ragasztani, nehogy majd kiessék belőle a tartalma. Ezt végezhetjük kétoldalú ragasztószalaggal is, - én most inkább az öntapadós szegélyszalagomat használtam. Színben harmonizál a béléssel.
A ragasztós szalagot úgy helyeztem el a külső felületre, hogy csak a fele legyen a pauszon, majd megfordítva áthajtottam a belső bélésre, és rányomtam. Utólag úgy éreztem, hogy csinosabb lesz, ha az első oldalt kicsit rövidebbre vágom, ezért 1 cm-t levágtam belőle. Már csak az összefogó szalagot kellett rákötnöm, és el is készültünk az alkalmi borítékunkkal.
Tekintsük ezt egy alapborítéknak. Díszíthetjük matricákkal, feliratokkal, - mindig az alkalomhoz illően.
Vagy pókhálószerűen ki is lyuggathatjuk a terítőcske közepét, mint a jellegzetes kalocsai csipkék belső terét. Ehhez a művelethez már szurkáló tű és csipeszolló is kell. Ilyen hálós mintája van a legutóbbi karácsonyi képeslapomnak, - készítésének a lépéseit ott megtalálhatják.
Kellemes időtöltést, jó szórakozást kívánok a boríték készítéséhez!
Készítette:
Csabainé Cser Katalin
www.pergakata.eoldal.hu