A képen látható ünnepélyes képeslapok elkészítése nem nehéz. Kezdő pergásoknak is ajánlom.Méreteik: az esernyős nyuszis alapmérete 10,5x14 cm, a rajta lévő csipkekép 10,5x8 cm. A könyvjelzős kép alapmérete: 10,5x13,5 cm, a rajta lévő pergamencsipke (lehajtott füllel) 12x4,5 cm.
Szükséges anyagok, eszközök:
- karton (sötétkék)
- pauszlapok (140 és 90 g-os, fehér)
- matricák - tetszés szerint
- kivágott levelek, virágok, lepékék
- vékony aranyzsineg
- fehér zselés toll az előrajzoláshoz
- domborító toll
- kiszúrótű
- csipeszolló
- domborító alátét (egérpad) az előrajzoláshoz
- szivacsalap a szurkáláshoz
- színes ceruzák
- Sizzix vágó- domborító gép az alapkarton domborításához
- kézi lyukasztók a virágok, lepkék, levelek kivágásához
- finom szemcsézetű dörzspapír (smirglipapír) a domborítás kifehérítéséhez
- hobbyragasztó a képek rögzítéséhez
- csillámpor
- folyékony gyöngy
Nagyításért kattints ide.
Nagyításért kattints ide.
Elkészítése:
Mindkét mintát Monica Gomez csodálatos alkotásaiból választottam. A képeslapok elkészítési technikáját a könyvjelzős üdvözlőlap munkafolyamatait ábrázoló fotókkal illusztálom. Ehhez, 90 gr-os pauszt használtam. Az esernyős nyuszi 140 gr-os pauszból készült. Majdnem ugyanaz a munkafolyamat jellemző mindkét pergakép elkészítésére. Az eredetileg könyvjelzőmintán látható nyuszikát elhagytam, helyette tojásmatricákkaldíszítettem a képet.
Először a mintára fektetett pauszra átrajzoljuk fehér zselés tollal a minta nagyobbik (alsó) részét, majd megfordítjuk (hasára fektetjük) a pauszt, és úgy rajzoljuk át a felső lehajtható fülecske motívumait is, hiszen ez majd visszahajtva szerepel a képen, - mint egy rejtett hely, ahová aláírást, aprócska (titkos) üzenetet lehet írni.
Ezután, ha megszáradt a fehér festék, egérpadra fektetve, átomborítjuk a mintát egy szükséges méretű golyófejű tollal. Majd a szúrótűvel, szivacsra fektetve, kiszúrjuk a pauszt a minta szerinti helyeken. A szélét is körbeszurkáljuk, végül csipeszollóval kivágjuk, kicsipkedjük, kiemeljük az alaplapból a már csipkés pauszt.
Lyukat vágunk a masni helyénél, belefűzzük a zsineget, masnira kötjük, és lehajtjuk a fülecskét. Színes ceruzákkal füvet rajzolunk, pár szál virággal (ahová pottyanhatnak a tojások), ... és halványan besatírozzuk az égboltot kékkel, valamint a fűszálak környékét zölddel. A színezés történhet a kép színén, vagy a visszáján is, kinek melyik módszer tetszik jobban.
Nincs rá szabály, erről kreatív! Ezután Sizzix vágó- és domborítógép segítségével alaplapot domborítunk, majd a kiemelkedő virágokat kissé átdörzsöljük a dörzspapírral, hogy kifehéredjék a minta. Ezután a kész pauszt felragasztjuk a kartonra. Tetszésünk szerint körbedíszítjük, egy kézilyukasztóval már előre kivágott lepkékkel, virágokkal, ágacskákkal.
Felragasztjuk a matricákat is.
Ez a minta, - alapvetően könyvjelzőnek készült, vagyis felhasználható erre a célra is. Természetesen, ebben az esetben csak keskeny kartonra kell felragasztani.
Az esernyős nyuszit elkészítettem nagyobb méretben is.
Ez, 90 gr-os pauszból készült. Amint látható, a keretmintáját másként lyuggattam és domborítottam. Hiszen a pergázás szépségéhez az is hozzátartozik, hogy sokféle módon készíthetünk el egy-egy mintát. Semmi és senki nem kényszerít bennünket típusképek készítésére. A feliratozáshoz, üdvözlő szöveg írásához a hátoldalakat ajánlom, fehér zselés toll alkalmazásával.
Boldog húsvéti ünnepeket, és sikeres pergázást kívánok!
Készítette
Csabainé Cser Katalin
www.pergakata.eoldal.hu