Az utóbbi időben a legtöbb ismerősöm olyan eskövőre volt hivatalos, ahol az ifjú párnak már volt lakása, konyhafelszerelése, megfelelő számú ágyneműje, plédje, étkészlete, vasalója, stb. Sőt, volt ahol a meghívón fel is volt tüntetve, hogy ajándékba az anyagiaknak örülnének a legjobban.
Ilyen esetekre terveztem ezt a borítékot, melynek elkészítésével személyesebbé tehetjük nászajándékunkat.
Szükséges anyagok, eszközök:
- pergamen papír
- minta
- perforáló alátét
- perforáló rács
- perforáló szerszámok, 2 tűs és félkör
- domborító szerszámok
- domborító alátét
- fehér tinta
- fehér ceruza
- tustoll a tintához
- szatén szalag
- karton
- hobbiragasztó
- olló
- visszaszedhető cellux
- fogvájó
Szükséges anyagok, eszközök megvásárolhatók a Kreatív Hobby üzletekben.
(www.kreativhobby.hu)
Minta:
(Nagyításhoz kattints ide!)
Elkészítése:
A pergamen papírt rögzítsük a mintán visszaszedhető celuxszal, hogy ne mozduljon el. Fehér tintával kontúrozzuk meg a boríték hajtókájának mintjáját. A tus használata során fontos, hogy a szárat függőlegesen tartsuk. Akkor tudunk igazán szép, vékony kontúrt húzni, ha a tus használata közben nem halljuk a fej karcoló hangját a papíron.
Fehér ceruzával húzzuk meg a boríték széleit és a hajtási éleket. Jelöljük meg a szalag helyét is.
Kontúrozás után a papír hátsó oldalán domborítással árnyékoltam mintát. Először egy nagyfejű eszközzel megcsináltam alapszínt.
Majd egy vékonyabbal kiemeltem még jobban az árnyékolást. Ne felejtsünk el alátétet tenni a pergamen alá.
Utána megfordítottam a lapot és a papír színén a minta közötti területeket perforáltam a 2 tűs eszközzel. A perforáláshoz használjunk alátétet!
A boríték szélének elkészítéséhez a félkört perforáló szerszámot használtam úgy, hogy a félkör íve illeszkedett a boríték szélét jelző vonalhoz. Azért, hogy később az összehajtásnál szimmetrikus legyen a szélminta, a perforálással a hajtási vonaltól kezdve indultam el jobb, majd bal irányba.
Természetes, aki nem rendelkezik ilyen eszközzel, az a vonal mentén, egyenesen is elkészítheti a szél a perforálását.
Következő lépésként a pontok segítségével a 2 tűs eszközzel perforáltam a szalagok helyét. Ehhez segítségül rácsot használtam.
A szalag helyének elkészítéséhez mérjük le a szélességét. Egy pl. 6 mm-es szalagnál 8 lyukszélességet érdemes perforálni 2 sorban, hogy ne szoruljon a szalag a helyén.
Ezek után, ollóval kivágtam a perforálásokat.
A szalagot belefűztem a lyukakba, majd óvatosan megfeszítettem és a széleit méretre vágtam. A vágásnál hagyjunk rá egy kb. fél centis részt mindkét oldalon a ragasztáshoz!
A fogvájó hegyére nagyon kevés ragasztót tettem. Ezt a boríték belső oldalán levő, utolsó befűzött részre kentem és a túllogó szalagvéget visszahajtva rögzítettem.
Ezután egy végkonyfejű domborító eszközzel, vonalzó mentén meghúztam a középső hajtási élt, majd összehajtottam a borítékot. Pici ragasztó pettyekkel több helyen egymáshoz rögzítettem a boríték oldalát.
Végül a mintás részt is visszahajtottam az előzőleg domborító eszközzel meghúzott él mentén.
Majd nem maradt más, mint a szalaghoz illő színű kartont méretre vágni és a borítékba helyezni. Erre írhatjuk jókívánságainkat is.
Kellemes időtöltést!
Készítette:
Barkó Rózsa
pergamen@kreativvagyok.hu