Halloween napja, Magyarországon, még nem tartozik a hagyományos ünnepek közé. Ezért, kialakult jellegzetes képi ábrázolásai sincsenek, csak a már meglévőket variáljuk, honosítjuk. Ez a pergatök is efféle próbálkozás. Hiszen az eredetileg szentképekhez készült finom csipkeszerű képet nehéz egy durvább ördögi hangulatba beilleszteni.
Tekintsék ezt kísérleti ötletadónak. A kész kép, festőállványos alakban ábrázolja a halloweenre jellemző vidám "kísérteties" hangulatot. Viszont, a csak a tököt ábrázoló pergamenkép, önállóan is megállja a helyét. Vagyis állvány nélkül is alkalmas a funkciója betöltésére.
Szükséges anyagok és eszközök
-Színes papírok az alapozáshoz, a kerethez és a figurák kivágásához - tetszés szerint -, én a következőket használtam:
- sárga pausz - 90 g-os
- zöld és barna karton alapnak, külső háttérnek
- mintás scrappkartonok - világoszöld és bordó színekben
- apró fecnik: arany a gyertya lángjának, fekete a masniknak
- domborításhoz golyófejű tollak
- kiszúró tű
- csipeszolló
- egérpad a domborításhoz
- szivacs a szurkáláshoz
- narancssárga színű filctoll
- színes párnafestékek
- sizzix vágógép (Big Shot) - Sizzix, Marianne és Spellbinders vágósablonok
- folyékony és kétoldalas ragasztó
- mintalyukasztó
- kontúrfesték
Minta
Elkészítése
Az alap mérete a világoszöld betűmintás kartonra vonatkozik. Ez, két darabból áll. Egy négyzet, a pergamentöknek, ez 14x14 cm-es. Egy téglalap, 28x14 cm-es, - erre ragasztjuk majd a kivágott mintákat, és ennek a felső lehajtott részére ragasztjuk végül, a kész tökös négyzet alakú képet. A barna és zöld külső alap, csaknem megegyezik a belső alappal, mindössze 1,5 cm-nyivel nagyobb a kilátszó széleknél. Úgy a felső részen, mint az alsó szegélynél, valamint az oldalaknál egyaránt.
A mintára ráhelyezzük a pauszt, ragasztóval rögzítjük, hogy ne mozdulhasson el. Ezt a szép tököt az amerikai (USA) Scrapping Cottage vágósablon-készletéből választottam (CC4x4-439-BIG).
A legkisebb golyófejű tollal megrajzoljuk a kontúrvonalakat, majd nagyobb golyófejjel a hátoldalon, óvatosan domborítjuk. Nagyon kell vigyázni, hogy a 90 g-os pausz ki ne szakadjon. Mivel a domborítás hatására kissé kifehéredik a papír, veszít a sárga színéből, - a hátoldalán, át kell festeni egy sötétebb sárga színű filctollal.
Ezután kijavítjuk, megerősítjük az eltompult kontúrvonalakat.
Letűzzük egy vastagabb szivacsra. Gombostűvel rögzítjük, és a szúrótűvel körbeszurkáljuk a mintát.
Ezután csipeszollóval, kicsipkedjük az üres helyeket.
Íme, a kész - pergamentök.
A tököt kissé bepiszkoljuk a párnafestékekkel, hiszen meglehetősen nehéz sorsa volt, mert a részeges Jack nemigen vigyázott rá. Ennek ellenére, igyekeztem vidám arcocskát piszkolni rá. Ezután kivágjuk a világításhoz szükséges gyertyát is. Ezt, szintén viseletes állapotúra piszkoljuk.
Ezután elkészítjük az alapot. Egymásra ragasztjuk a méretre vágott alapkartonokat. Előbb az egyszínű sötétzöld kartonra a feliratos világoszöldet, jobbra lefelé eltolva. Ezután kivágjuk a keretsablont, kicsit bepiszkoljuk. Ezt is felragasztjuk, majd a közepére sárga bélést helyezünk, hogy a szintén sárga tök színe ne tompuljon el a világoszöld feliratos kartonon.
Felragasztjuk a helyére a tököt, és feldíszítjük sablonnal vágott levélkével, aprócska virággal. Mellé ragasztjuk a lyukasztóval készült csokornyakkendővel felcicomázott gyertyát, - és persze elhelyezzük az ilyenkor fontos denevért is. Ezeket a bordó alapú, őszi hangulatú halloweenes mintájú kartonból vágtam. Végül, üvegfestéshez való arany színű kontúrfestékkel kihangsúlyozzuk a tök szélét. Az alapkarton szélét is kissé bepiszkoljuk párnafestékkel, és valójában ezzel el is készült az önálló pergakép.
Következik a tulajdonképpeni - festőállvány. A barna kartonra felragasztjuk a szintén méretre vágott világoszöld feliratos kartont, balra lefelé eltolt helyzetben. Ezt az alapot először lefelé félbe hajtjuk. Majd a felső felét szintén félbe hajtjuk, ismét lefele irányban, - erre ragasztjuk később a már kész tökös képet.
Különböző sablonokkal kivágott képecskékkel feldíszítjük az alaplap alsó részét. Majd a felső részére, - még a felező hajtás alatt -, egy felirat számára való kis vágósablonnal kivágott lapocskáról is gondoskodunk. (A sárga feliratos szalagot úgy készítettem, hogy egy - a szövegszerkesztőm betűtárából - kiválasztott betűtípussal begépeltem a szöveget, majd sárga
papírra kinyomtattam, kemény kartonra felragasztottam, és a szalagmintás vágósablonnal kivágtam. Párnafestékkel kis pirosas színt adtam neki, majd felragasztottam.) - Végül a karton szélét szintén öregítjük, bepiszkoljuk, hogy minél viseletesebbnek hasson.
Az alaplap felső részének a lehajtott felére kétoldalas ragasztószalagot helyezünk.
Erre rögzítjük, felragasztjuk a már elkészült tökös képünket. És ezzel el is készült a festőállványos pergamenképünk, - halloween alkalmából.
Kellemes időtöltést!
Készítette:
Csabainé Cser Katalin
www.pergakata.eoldal.hu