A mellékelt kép szerinti technika alapján készítünk egy ajándék tasakot pergamen papírt felhasználva.
Szükséges anyagok, eszközök:
- A/4 méretű pergamen papír, vagy bőrpausz
- A/4 méretű piros színes papír
- embossing domborító szerszám
- domborító alátét
- perforáló tű
- perforáló rács
- fehér ceruza
- mintavágó olló
- vékony hegyes élű olló
- vonalzó, esetleg körző
- perga ragasztó, vagy színtelenre száradó hobbi ragasztó
A szükséges anyagok és eszközök megvásárolhatóak a Kreatív Hobby áruházakban.
(www.kreativhobby.hu)
Minta:
(A nagyításhoz kattintson ide!)
Fűzés technikája:
(A nagyításhoz kattintson ide!)
A mintát rajzoljuk át a pergamen papírra fehér ceruza segítségével. A hosszú egyenes oldalhoz a könnyebb munka érdekében használjunk vonalzót.
A pergát helyezzük a domborító alátétre és a hátulján készítsük el a szíveket és a kunkorokat, gömböket egy vékony fejű domborító szerszámmal.
Ha ezzel elkészültünk, akkor a minta színén a pöttyök által jelölt helyen perforáljunk a tűvel. A perforáláshoz segítségül használhatunk rácsot.
Egy vékony, hegyes ollóval vágjuk ki a kereszteket. Figyeljünk oda, hogy a keresztek ugyanabba az irányba álljanak az egész mintán.
A minta oldalát normál ollóval, míg az ívelt részét mintavágó ollóval vágjuk ki. A mintavágó olló használatánál ügyeljünk az ív tartására. Az ollóval óvatosan bánjunk, nehogy "eltörjön" a perga papír.
Ha kivágtuk a mintát, akkor hajtsuk félbe és az egyenes vonal mentén készítsük el a bevágást.
A minta alapját (oldalai és hosszanti bevágások helye) rajzoljuk át a piros színű lapra és a pergához hasonlóan vágjuk ki.
Ügyeljünk arra, hogy a pergán és a piros lapon is egyforma hosszúnak kell lennie a bevágásnak.
A pergát és a piros lapot fűzzük egymásba.
A kezdésnél arra kell odafigyelni, hogy a körív felőli legelső sornál a szíves minta kerüljön felülre. Illetve a pergát ne törjük meg munka közben. Végeredménynek egy nyitható tasakot kell kapnunk.
A fül elkészítéséhez a mintát a tasaknál alkalmazott módszerrel készítsük el. Az oldalát a mintavágó ollóval vágjuk körbe. Majd a piros papírból szintén ezzel az ollóval a nyomtatható minta alapján vágjunk ki egy csíkot.
A két darabot ragasszuk egymáshoz. A ragasztást érdemes a domborított felület alá helyezett tűhegyni mennyiségű ragasztóval 3-4 helyen elvégezni. A ragasztó mennyiségénél figyelni kell arra, hogy az összeillesztéskor a nyomás hatására nem jöjjön ki a domborított részek alól, mert csúnya látványt fog nyújtani.
Az elkészült fül végeit ragasszuk a tasak belső oldalára.
Ez a tasak elkészíthető más papírból, más mintával, díszítéssel is. Egyedül arra kell odafigyelni, hogy olyan vastaságú papírt válasszunk, ami kellően hajlítható az összefűzéshez és nem fog megtörni.
Jó munkát a pergamano tasak elkészítéséhez!
Készítette:
Barkó Rózsa