Itt a tavasz, visszavonhatatlanul. Most egy scrapbook-oldal elkészítését mutatom be lépésről lépésre, és közben azt is, hogyan kell dolgozni egy elrendezésterv, ún. sketch alapján. Felfedezzük, mire jó a csiszolókocka és hogyan kell kopottas, szakadozott hatást létrehozni pár egyszerű technikával.
Elkészítése:
Íme az elrendezésterv. Ez útmutatóként szolgál az oldal összeállításához, de az a jó benne, hogy többféleképpen értelmezhető. Elforgatható, átvariálható. Tulajdonképpen csak egy segédeszköz ahhoz, hogy egy harmonikus, egyensúlyban lévő oldalt alkossunk az arányok betartásával.
A narancssárga papírból kivágtam egy kb. 12 cm átmérőjű kört, a mintás papírból egy 20x20 cm-es négyzetet, a másik oldalából pedig egy 2,5-3 cm széles csíkot.
A BoBunny papír koptatott mintája inspirált, így hasonló hatást szerettem volna elérni a többi papírral is. A hátoldaláról bevonalaztam a papírokat hajtogatósablon vájatainak segítségével, ehhez a csontkést használtam. Vigyáztam arra, hogy ne szakítsam át a papírt, de mégis megtörténne, legfeljebb még viseltesebb hatása lesz, ami ebben az esetben egyáltalán nem baj.
TIPP: Hajtogatósablon híján dolgozhatunk egy asztallap vájatában is, vagy egy rugalmas felületen, vonalzó segítségével is elkészíthatjük a csíkokat.
A színére visszafordított papírokat átdörzsöltem a csiszolókockával, így előbukkant a világosabb mag a kidomborodó vonalak mentén.
A fénykép és a papírok szélét is megkoptattam, olyan mozdulatokkal, mint amikor tintázzuk, krétázzuk a papírok szélét.
Szeretek spórolni az alapanyagokkal, ezért a zöld papírból kivágtam egy kb. 15x15 cm-es négyzetet arról a részről, ahol úgyis befedem majd a pöttyös papírral. Ezt majd máskor fel tudom használni! Mindegyik elem hátuljára kétoldalas ragasztót tettm és a sketch alapján összeállítottam az oldalt. A kört a pöttyös papír mögé csúsztattam, keresztülfektettem rajta a hosszú papírcsíkot, a fénykép elhelyezése előtt pedig helyére raktam a kommentcímkét.
A maradék szalagokat rendezetlenül elhelyeztem az alapon, kétoldalas ragasztóval fel is erősítettem. Aztán a széleinél tűzőgéppel is megtűztem, mintha ez tartaná. Vicces hatása lett tőle az oldalnak.
TIPP:Azért nem használok a szalagokhoz folyékony ragasztót, mert a vékony anyagokat átáztatja és csúnyán látszani fog a nyoma a kész munkán.
Az oldal széleit megtépkedtem, kisebb darabokat szakítottam ki belőle. A szakadás mentén szintén előbukkant a világosabb mag. A színes papír maradékából "alábéleltem", hogy rétegesnek hasson. Itt is kétoldalas ragasztóval erősítettem fel a fecniket, majd tűzőgéppel meg is erősítettem.
A miltonkapcsokból alakítottam ki a sketchen szereplő íves vonalat. Itt látszik, hogy nem csak papírokban lehet gondolkodni, amikor elrendezésterv alapján dolgozunk - az ott szereplő mintát fantáziánk szerint átalakíthatjuk.
TIPP:A hobbikés hegyével előre kilyukasztom a papírt, és célszerű a miltonok hátulját is késsel széthajtani, nehogy beleálljon a körmünkbe a hegyük!
Már csak a címfelirat elkészítése és a kommentár megírása van hátra. Egyszerű, de sokatmondó címet válasszunk, a részleteket pedig gondosan jegyezzük fel a címkére. Íme a kész oldal, ugye, milyen vidám és egyszerű?
Jó munkát!
Készítette:
Puskás Emese
http://mesiscrap.blogspot.com/