Arra gondoltam, hogy elkezdek egy sorozatot, melyben bemutatom, hogyan lehet süthető gyurmából különböző mintájú "rudakat" készíteni, melyeket később fel tudunk használni díszítésre, gyurma ékszer készítéshez, vagy egy újabb rúd elkészítésére. Az első részben bemutatom az alap falevél mintát.
Szükséges anyagok, eszközök süthető gyurma rúdhoz:
- süthető gyumra fehér, zöld és barna
- egy éles penge (én a sniccerem betétjét szereltem ki)
- tésztanyújtó gép (ha nincs, akkor nyújtóhenger)
Süthető gyurma rúd elkészítése:
A fehér és a zöld süthető gyurmát nyújtsuk ki egyforma vastagságúra és méretűre. Majd helyezzük egymás mellé őket. Az egymás mellett levő oldalaikat vágjuk el a pengével átlósan az egymás mellett levő széleiket.
Az ujjammal kicsitösszenyomtam a széleket épp annyira, hogy összetapadjanak. Ezután keresztirányban hajtsuk őket félbe és tekerjük át a tésztanyújtó gépen. Én itt még a legnagyobb (nálam 1-es) fokozatot használtam. Az összehajtást és a nyújtást addig ismételjük meg, amíg a két szín egyenletesen el nem oszlik.
Állítsuk alacsonyabb (3-as) fokozatra a gépet és hosszanti irányban tekerjük át a gyurmát. Ügyeljünk közben arra, hogy ne tekeredjen el a gyurma.
Ezután a két végét vágjuk le egyenesre.
Ha azt szeretnénk, hogy a fehér rész legyen majd a levél közepe, akkor a fehér része felől, ha a zöld, akkor a zöld vége felől tekerjük fel a gyurmát szorosan.
A hengerünket kicsit sodorjuk, de csak épp annyira, hogy a közepe is összetapadjon, majd a végeit vágjuk le egyenesre.
Ezután a hengert állítsuk az oldalára és vágjuk 4-5 egyforma részre. A barna süthető gyurmát nyújtsuk ki vékonyra és ebből szabjunk a zöld darabok méretének megfelelő lapokat. Ez lesz majd a levél erezete.
A lapokat illesszük össze újból egy hengerré, majd a barna csíkokra átlósan felezzük el.
Az egyik darab vágási oldalának teljes méretére szabjunk egy barna lapot, majd egy feleakkorát is. Ez lesz a levél főerezete.
Illesszük össze a két fél henger úgy, hogy az erezet V formát alkosson.
Én ezután egy vékony barna lappal még bevontam a hengeremet.
Végeredménynek egy duci hengert kapunk. Ebből úgy készíthetünk szép, vékony rudat, hogy a közepétől a szélei felé haladva óvatosan elkezdjük összenyomkodni. A nyomás hatására a rúd vékonyodni fog. Nem szabad hengergetni sem kézben, sem az asztalon, mert akkor a belső minta el fog csavarodni, torzulni. Sőt, akár még a színek is összemosódhatnak, így odalesz a munkánk.
A hengert formálhatjuk is úgy, hogy a levél erezetének tetejénél, aljánál, vagy akár az egyik oldalánál kicsit összenyomjuk, lapítjuk.
A rúd különböző vastagságú fázisaiban érdemes darabokat levágni belőle. Így későbbi felhasználásnál több méret fog a rendelkezésünkre állni, nem kell majd újat készíteni.
A kész méretből a pengével vékony lapokat vághatunk le, melyekkel tárgyakat díszíthetünk, vagy akkár gyöngyöt is készíthetünk belőle. Dobozban, fekve tároljuk őket! Mivel süthető és nem levegőre száradó, ezért nem fognak kiszáradni, de a biztonság kedvéért fóliába csomagolhatjuk őket. Ez azért is jó megoldás, mert tárolás közben nem fognak összetapadni a hengerek.
Természetesen több színt is használhatunk. Azt kell figyelembe venni, hogy az 1. képen látható átlós vágási él hossza határozza meg annak a szakasznak a szélességét, ahol az egymás mellett levő két szín átmenete lesz. Ezzel játszva nagyon szép szivárványárnyalatokat lehet létrehozni.
Kellemes időtöltést!
Készítette:
Barkó Rózsa
rozsa@kreativvagyok.hu