Szükséges anyagok, eszközök az alaphoz:
- süthető gyurma fehér, sárga, narancssárga, piros
- egy éles penge (én a sniccerem betétjét szereltem ki)
- tésztanyújtó gép
Elkészítése:
A sárga, narancs és piros színű gyurmákból levágtam egy-egy darabot, majd a gép legnagyobb (1-es) fokozatán kinyújtottam őket kb. egyforma szélességűre. A sárgának levágtam az jobb végét egyenesre, a balt pedig ferdére. A narancssárga jobb végét pont olyan meredeken vágtam ferdére, amennyire a sárgát. Ezt úgy tudjuk a legkönnyebben megtenni, ha a sárgát rátesszük a narancs lapra.
A narancssárga bal végét kevésbé vágtam ferdén, mint a jobb oldalit, mert a narancs-piros átmeneti sávot keskenyebbre képzeltem elkészíteni, mint a sárga-narancs átmenetet.
Az ujjammal kicsit összenyomtam a széleket épp annyira, hogy összetapadjanak. Ezután keresztirányban félbehajtottam és áttekertem a tésztanyújtó gépen. Én itt még a legnagyobb (nálam 1-es) fokozatot használtam.
Az összehajtást és a nyújtást addig ismételjük meg, amíg a 3 szín egyenletesen el nem oszlik.
Állítsuk alacsonyabb (3-as) fokozatra a gépet és hosszanti irányban tekerjük át a gyurmát. Ügyeljünk közben arra, hogy ne tekeredjen el a gyurma.
Ezután a két végét levágtam egyenesre és harmonika-szerűen összehajtogattam, és két végét levágtam egyenesre. A levágott darabot félretettem.
Az így megkapott "kockát" a közepétől kifele haladva két ujjam között, apró mozdulatokkal összenyomkodva (nem sodorva!) elvékonyítottam.
Két egyforma darabra, majd az egyik darabot további 3 egyforma részre vágtam. Az eredeti darab másik felét pedig tovább "nyújtottam" és a 3 nagyobb darabbal egyforma méretű (7 db) részekre vágtam.
Minden darabnak összecsíptem a két oldalát az ujjammal. Ezekből a darabokból lesznek a rózsaszirmok. Itt ügyeljünk arra, hogy az egyes darabok hossza ne változzon, egyforma maradjon! :)
A korábban félretett hulladékból formáztam egy hengert a rózsa közepének egy levágtam belőle a szirmokkal megegyező hosszúságú darabot és elkezdtem összeilleszteni a rózsát. Kezdésnek a kisebb szirom darabokat használtam. A virág közepének szánt henger köré illesztettem két darabot.
Majd a többi darabot is köré pakoltam úgy, hogy a szirmok között legyen egy kis átfedés.
Végül a 3 nagyobb méretű következett.
Ezzel el is készültem az alap hurkával. Picit nyújtottam rajta úgy, hogy a közepétől a szélei felé haladva óvatosan elkezdtem összenyomkodni. A nyomás hatására a rúd vékonyodni fog. Nem szabad hengergetni sem kézben, sem az asztalon, mert akkor a belső minta el fog csavarodni, torzulni. Sőt, akár még a színek is összemosódhatnak, így odalesz a munkánk.
Két, egyenlő hosszúságú darabra vágtam és az egyiket vékonyra nyújtott, fehér gyurmalappal fedtem le.
A következő képen látható, hogy mekkora különbség, ha teljesen más színű lappal fedjük le az alaphengert.
Hogy mire lehet ezeket felhasználni? Itt egy példa:
Az előző cikkben elkészített falevélből és a most elkészített, kinyújtott rózsa alaphengerből vékony lapokat szeltem le és egy mécsestartót díszítettem velük.
A rúd különböző vastagságú fázisaiban érdemes darabokat levágni belőle. Így későbbi felhasználásnál több méret fog a rendelkezésünkre állni, nem kell majd újat készíteni.
Dobozban, fekve tároljuk őket! Mivel süthető és nem levegőre száradó, ezért nem fognak kiszáradni, de a biztonság kedvéért fóliába csomagolhatjuk őket. Ez azért is jó megoldás, mert tárolás közben nem fognak összetapadni a hengerek.
Kellemes időtöltést!
Készítette:
Barkó Rózsa
rozsa@kreativvagyok.hu