Húsvét közeledtével újra erőt vett rajtam a "tojáslyukasztgatós" vágy. :-) Az elkészült, egyedi húsvéti tojások veszélyes kupacokban hevertek az asztalon, amikor elgondolkoztam, mibe is tegyem őket, amiben szépen megállnak, és még jól is mutatnak, mint húsvéti dekoráció. Wc papír gurigából vágtam hengereket... Ebben szépen megálltak... nade nem mutattak jól!!! :-) Akkor jutottak eszembe azok a helyes kis mécsestartó pohárkák, amelyeket még karácsony előtt szereztem be az OPITEC-től. Előkaptam hát őket, hogy néhány egyszerű mozdulattal, stencilsablonok segítségével kicsit megmintázzam őket. Amíg a szivaccsal festegettem az aprólékos mintákat, jött az újabb ihlet... Tudjátok, amikor valamibe nagyon mélyen belevetem magam, akkor mindent olyan szemmel nézek, hogy mire lehet még jó. Hát, ezek a stencil sablonok kiválló mintaforrások a tojásokra. Így ráadásként a poharak festése mellett elárulom, hogyan használtam őket az egyedi húsvéti tojások megmunkálásához is.
Szükséges anyagok, eszközök húsvéti dekorációhoz:
Szatinált pohár:
- stencil sablon
- üveg mécsestartó pohárkák
- pici szivacsecset
- szatinálómassza, vagy bármilyen sűrű festék, én végül a fotóval ellentétben bronz színű üvegkontúrt használtam.
- üveg és sablon tisztító folyadék az üveg alapos zsírtalanításához
Tojás:
- stencil sablon
- libatojás
- ceruza
- gravírozó gép
- fehér üvegkontúr
- fehér akrilspray
Szükséges anyagok, eszközök megvásárolhatók a www.opitec.hu oldalon.
A gravírozáshoz, tojás áttöréshet használt dremel multigépért köszönet a www.dremel.hu -nak!
Húsvéti dekoráció elkészítése:
Az üvegek alapos zsírtalanítása után a kiválasztott szilikon stencil sablont helyezzük rá az üvegre.
Ezek a stencil sablonok éppen annyira ragadnak, hogy munka közben ne mozduljanak el, de ragasztónyomot nem hagynak, és könnyen leszedhetőek. A szivacsra kenjünk pici festéket (Ahogy fenn említettem, bronz színű üveg kontúrt használtam. A fehér szatináló massza is nagyon szép az üvegen, azonban a fehér tojások mellett nem érvényesült eléggé, végül ezért döntöttem a kontúr mellett) és apró ütögető, "tuffoló" mozdulatokkal egyenletes rétegben vigyük fel a stencil sablon kivágott részeire.
Nagyobb, aprólékosabb munkánál akár több színt is használhatunk! A sablont festés után azonnal vegyük le, és mossuk el!
A pohárkák ezzel el is készültek!
És most lássuk a repetát, a tojások megmunkálását a stencil sablon segítségével:
A gyönyörű hófehér, kifújt libatojásokat hipós vízben áztattam bő egy órán át, ettől a biztonságérzetem (szalmonella) és a fehérség is nőtt! ;-) Száradás után a stencil sablont ráfogtam a tojásra, megfelelően elhelyezve. A tojásra nem ragad rá a sablon! Egy vékony hegyű ceruzával egyszerűen rárajzoltam az apró mintákat.
A sablont levettem, így azt nem tettem tönkre a gravírozó géppel, még mindig jól használhatók! A kúp alakú gyémántszemcsés csiszoló szárral óvatosan áttörtem a tojás héját a sablonnal körberajzolt részen belül kezdve, majd nagyon óvatos mozdulatokkal a ceruza vonalig csiszoltam a részt, majd újabb és újabb behatárolt részeket fúrtam-csiszoltam a gravírozó géppel.
Amikor ez elkészült, megint hipós fürdetés következett. Ennek a célja az, hogy a tojás belső hártyája eltűnjön. Mivel én általában este dolgozom, ezért a tojikat egy egész éjszakára ázni hagytam a fele hipó fele víz oldatban. Másnap kivettem és megszárítottam. A gravírozó géppel kifúrt minták körvonalát fehér üvegkontúrral körbekontúroztam, ettől kicsit kiemelkedik a minta, majd az egészet fehér matt akrilfestékkel lefújtam! Végül szalagot fűztem bele, hogy felakasztható legyen pl. barka ágra, de ez el is hagyható, ha már van hozzá szép szatinált pohárkánk is! :-)
Ugye szép lett??
Kellemes időtöltést, a gravírozás házilag remek szórakozás!
észítette:
Által Anikó a Gravírozás menü tanácsadója
aniko.altal@gmail.com
www.uvegvarazs.5mp.eu