Ismét itt a húsvét, nem maradhatnak el a tojások sem. Mielőtt belevágunk az idei kollekció elkészítésébe, ajánlom figyelmetekbe a tavaly elkészült videó megtekintését: http://www.kreativvagyok.hu/videok/
Ott jól láthatóak a mozdulatok, hogyan is kell átfúrni és a lyukakat kitágítani anélkül, hogy a vékony héj átszakadjon. A videón kifújt tyúktojással dolgoztam, az idén libatojásokat fogok megmintázni.
Szükséges anyagok, eszközök:
- gravírozó gép
- kifújt libatojás héj
- ceruza
- olló
- tojásfesték
- vékony pálca (én bambuszpálcát használtam)
- védőszemüveg
Elkészítése:
Gravírozó gépünknek már a tojások kifújásánál is nagy hasznát vehetjük. A kifújáshoz szükséges lyukakat a kúp alakú gyémántszemcsés fejjel fúrhatjuk ki szép formásra.
Átfűzött szalagos tojás:
A megtisztított és megszáradt tojásokra grafittal előrajzolhatjuk a mintát. A szalagot végigfektetjük a tojás oldalain, és bejelöljük a lyukak helyét. Mindkét oldalon 3-3 helyen fogjuk a szalagot a tojáshéjon átfűzni, ezért 3-3 pár lyukat készítünk.
A vékony, hosszúkás gyémántszemcsés csiszoló fejjel kifúrjuk a héjat, majd egyenletesen, picit mozgatva le-föl a fejet végiglyukasztjuk a kívánt hosszon. (a mozdulat a videón jól látható!) Se a lyuk fúrásánál, se a tágításánal ne vezessük a fejet erővel. Szépen, gyengéden irányítsuk azt csak!
Ha a rések elkészültek, ugyanazzal a vékony fejjel kézzel(!) kicsiszolhatjuk a tojás belső hártyáját az áttört szélek mellől.
A libatojás gyönyörú szép fehér, ezért ha színes szalaggal díszítjük, nem szükséges azt megfesteni. Én azonban most úgy döntöttem, hogy ezt a tojást rózsaszínre festem. (Mivel több féle tojásfesték létezik, annak módját nem írom le... Kövessük a festék használati utasítását)
A festék megszáradása (és a belsejéből való kicsepegése után) átfűztem rajta egy ezüst szalagot. A lyukakon való átfűzéshez egy bambusz pálcát használtam. Vigyázzunk, a tojáshéj itt nagyon gyenge, könnyem eltörhet!
Itt ismét abbahagyható a munka, hiszen a színes tojás a szép szalaggal önmagában is mutatós darab.
Én azonban kicsit üresnek találtam így, ezért egy gravírozott-áttört pillangó mintával tovább díszítettem. Grafittal előrajzoltam a mintát. (Ha elrontjuk, óvatosan jó radírral javítható.) Majd a szürke kő fejjel belegravíroztam a pollangó körvonalait.
A libatojás felülete sokkal keményebb, mint a tyúktojásé, a pici gömb alakú fejecske nem igazán akarja megkarcolni, mivel nagyobb erővel kell eredményt elérni, könnyebben átszakad. A szürke fej azonban szépen és könnyedén elbánt ezzel a kemény védőréteggel.
Az áttöréseket itt is a hosszú vékony fejjel készítsük, nagyon óvatos mozdulatokkal!
Ugyanezzel a fejjel kézzel szépen csiszoljuk meg a széleket, piszkáljuk ki a hártyát.
El is készültünk a húsvéti tojással.
Pillangós:
Grafittal felrajzoljuk a mintát. A pillangó körvonalán apró lyukakat fúrtam. A szárnyak belső részeit pedig áttörtem, a hosszú vékony fejjel.
A szárnyak apró vonalkáit a szürke kővel húztam mag. Ezzel végigmentem a lyukakkal ábrázolt körvonalakon is.
Majd tojásfestékkel megszíneztem.
Virágcsokros, árvácskás:
A megszínezett tojásokra grafittal előrajzoljuk a mintát, és a szürke kővel belegravírozzuk azt.
Ahol a minta engedi, áttörhetjük a héjat (pl.: árvácska közepe).
Bár a locsolkodást ma már sokan nem szeretik, és húsvét hétfőn inkább elmenekülnek otthonról a locsolkodók elől, a mintázott, "hímzett" tojás szép dísze lehet a lakásnak, ünnepi terítékünknek.
Örömteli alkotóperceket, és napsütéses szép húsvéti ünnepet kívánok!
Készítette:
Által Anikó
aniko.altal@gmail.com
www.uvegvarazs.5mp.eu