A képen látható minialbum elkészítéséhez, többféle kreatív technikát alkalmaztam. Részben felfedezhető benne a főleg angolszász területen népszerű scrapbook (apró darabkákból összerakott) albumok-képek technikája és a 3 dimenziós, térben láttatós képek elkészítési technikája is. Én mégis a pegamencsipkék kategóriájába sorolom ezt az albumomat, elsősorban azért, mert a pergamenképek készítése a hobbim, és minden szabadidőmben ezzel foglalkozom. A pergamenképek efféle elkészítési módját Európában a nyugati - főleg az angol és a németalföldi - területen már 2009- óta alkalmazzák. Elsősorban születésnapi vagy más ünnepélyes alkalmakkor készülő fényképek megőrzésére szánt albumként. Nálunk még élesen elhatárolódik a scrapbook és a pergamencsipkés kézműves műfaj. Nos, ezzel a munkámmal próbálom népszerűsíteni ezt a papírból készült pergamencsipkés, "darabkás" kézimunka-ötvözetet.
Felhasznált anyagok és eszközök:
- A/4-es sötétkék dombormintás fotokarton
- 140 g-os fehér pausz
- 90 g-os zöld pausz
- hópehelymintás sötétkék háttérpapír (transparent-papír)
- batikolt selyempapír - különböző színekben
- rajzlapok a hópehelykészítéshez (világoskék, fehér és barna színekben)
- arany háttérpapír
- hártyapapír (fotoalbumból)
- színes szaténszalag
- domborítók - domborító paddal
- szurkálók - szivacsalátéttel
- csipeszolló
- színes filc
- csillámpor
- saroklyukasztó, sorminta-lyukasztó, hópelyhes lyukasztó - két méretben
- folyékony hobby ragasztó, kétoldalas szalag, habkockák - kisméretben, ragasztótoll
- fehér és arany zselés toll, színes ecsetfilctollak
- vonalzó, olló, ceruza
Nagyításért kattints ide.
Elkészítése:
A felépítése egyszerű. Az alapja mindössze egy dombormintás A/4-es fotókartonból kiszabott karton félbe hajtása, méretre vágása és feldíszítése. Ebből lesz a 4 oldalas könyvecske.
Az első oldalán látható mikulásvirág hagyományos karácsonyi pergamenminta, de a háttér már a "darabos" felépítésű fotó album alapelemeit tartalmazza. A szélén arany hártyapapírból vágott szegélycsík fut le, - ez a motívum mind a négy oldalon megtalálható.
A mikulásvirág elkészítéséhez először a mintát fehér zseléstollal megrajzoltam és domborító eszközökkel elkészítettem az árnyalást. Majd filccel színeztem és szurkálóval szivacsalátéten perforáltam a minta szélét, amit az ollóval kivágtam.
Az eltolt keret minta, amely 2 különböző darabból áll szinte mindegyik oldalon visszaköszön.
A második oldal, szintén "darabkákból" álló kép, - zsebes megoldással, - hiszen ma már sokan vásárlási utalványt, pénzt, színházjegyet, stb, ... ajándékoznak szeretteiknek.
Ezért a fenyő vékonyabb paszból (90 g-os) készült, hogy ne legyen túl vastag az oldal. A zsebet és a fenyőfát habkockák segítségével emeltem ki a síkból.
A harmadik oldalon egy vallási beállítású szentkép látható a Madonnáról és a Kisdedről, klasszikusnak mondható pergamencsipke-keretbe foglalva.
Az oldal újszerűsége, a vágógépek segítségével készíthető szarvas és a természetes textilből kivágott fenyőfa alkalmazása, melyek a háttérrel együtt, szintén a "darabolt", valamint a már népszerű 3 dimenziós technikára támaszkodnak, az aprócska kétoldalú ragasztós habkockák segítségével.
A Madonna kép egy csipkés perga keretbe van foglalva, melynek elkészítése a fotókon látható.
A negyedik oldal szélén szintén végig fut a csipkeszegély, valamint díszítésül felhasználtam a lyukasztásoknál kieső aprócska csillagokat is. Más, kiemelkedő mintázatú képet nem tartalmazhat, hiszen az albumnak ez a "talpa". A könyvecskét kiegészíti egy egyszerű könyvjelző, és a minden oldalán végig futó, azonos mintázatú, - szintén lyukasztókkal készíthető csipkeszegély, valamint különböző méretű hópelyhek. A lyukasztáskor keletkezett aprócska indákat, csillagocskákat díszítő elemként használtam fel.
A könyvjelző, fenyőfa díszítésére való függő utánzata, melynek az alakját egy szintén vágógéppel készült piros színű forma adja. A hátoldalát burkoló arany lap szintén ilyen vágósablonnal készült. A szalagot lyukasztógéppel készített hópehely fogja le.
A képek alatt a hátteret színes batikolt selyempapírból és áttetsző háttérpapírból készítettem. A pergamenképek anyaga, fehér 140 g-os pausz. Belül, a képeket egymástól elválasztó hártyapapírt egy régi fotó albumomból vettem ki. A lapokat harmonikahajtásu gerinccel emeltem magasra, hiszen a 3 dimenziós képeknek távol kell lenniük egymástól, - és szaténszalaggal fogtam össze a megfelelő szorosra, hogy összefogja a lapokat is, - de, azért hajtogatható is legyen. Az album csücskeit saroklyukasztóval tettem ünnepélyesebbé.
A könyvecske mintái, képei alkalmasak arra, hogy külön-külön egyenként is elkészíthesse az, aki nem egy albumot akar ajándékozni. Nem szükséges feltétlenül így ezekkel a színekkel, egymáshoz illesztéssel elkészíteni a képeket, - az alapelemei tetszés szerint variálhatók. Kinek milyen az ízlése, milyen anyagtára van a fiókban. Hiszen ettől vagyunk kreatívak! :)
Készítette:
Csabainé Cser Katalin
www.pergakata.eoldal.hu