Sajnos én magam már most kicsit agyoncsépelt dolognak tartom a matyó és kalocsai motívumokkal dekorált dolgokat. Gyönyörű ez a minta, szinte mindenen. A hímzett fürdőruhák, tornacipők és menyasszonyi ruhák nagyon tetszenek, hogy csak néhányat említsek. Én magam is készítettem már pl. fülbevalót és medált, festettem és gravíroztam már üvegre, és fogom is. De felháborít, hogy már a kínai fürdőruhákon is megjelent nyomtatott "gagyiverzióban". Remélem, egy igazi magyar lány sem vásárol majd ilyet.
Na, de nem az elmélkedésem miatt vagyunk itt. Gondolom, már tudjátok, hogy valami matyós készült most nálam is. Ennél a cikkemnél nem annyira a minta a fontos, de szerintem mutatós lett.
Remélem, tetszik Nektek is. Igazából azt szeretném megmutatni, hogyan játszhatunk a matt üveggel, hogyan bolondíthatunk meg egy színes homokfúvott, vagy egyszerűen "ikeásan" mattra festett üveget picike színtelen üvegfestékkel.
Szükséges anyagok, eszközök:
- színes mattra festett, vagy homokfúvott üvegváza
- fekete üvegkontúr
- színtelen üvegfesték
- ecset
Szükséges anyagok, eszközök megvásárolhatók a www.opitec.hu üzletben.
Elkészítése:
Jelen esetben nincs szükség zsírtalanításra, de egy kis mosószeres mosogatás azért nem árt, pláne ha a váza használt. :-)
Sok-sok matyó és kalocsai hímzésmintát nézegettem, és nem csak interneten, hanem nagymamám hagyatékában és anyum szekrényének a mélyén is. Mindketten szorgosan varrták egykor. :-)
Most nem nyomtattam sablont, kicsit szabadon engedtem saját fantáziám is (csak a monitorról puskáztam kicsit, és hol elvettem, hol hozzáadtam egy-egy kacskaringót, pöttyöt, vonalkát... ).
Nem is adok nyomtatható sablont Nektek sem, érezzetek rá magatok is a "szabadság" ízére!
Üvegkontúrral felvittem a virágok, levelek, bogyók körvonalait. Szintén a kontúrral kisebb árnyékokat rajzoltam ide-oda.
Majd a kontúr száradása után (kb. fél óra) színtelen üvegfestékkel töltöttem ki a részeket.
A váza legyen vízszintesen lefektetve, egyszerre csak egy oldalon dolgozzunk, mert a festék megfolyhat. Márpedig most elég vastag rétegben kell azt felvinnünk, mert amikor szárad, összehúzódik kissé a festék, és ha vékony a réteg, akkor nem lesz szép fényes, megmattul a szemcsés üvegfelületen. Pedig most épp az a cél, hogy a matt üvegre csillogó fényes felületet hozzunk létre. A fényes festékréteg picit a váza alapszínét is erősíti.
Remélem, a fotón is jól látszik ez a fényesség-mattság ellentét. Ezzel a technikával visszafogott, nem hivalkodó-rikító hatású dekorációkat készíthettek más matt üvegtárgyra is!
Mondhatnám, hogy ez a 10-es skálán az egyes nehézségi fokozatú munka, de sokszor a kevés több. Nem szükséges mindig mindenhová a feltűnőség! Ugye???
Kellemes időtöltést!
Készítette:
Által Anikó az Üvegfestés menüpont tanácsadója
aniko.altal@gmail.com
www.uvegvarazs-muhely.blogspot.com